Ponad 2 mln zł będzie kosztować dach katedry

Ponad 2 mln zł będzie kosztować dach katedry
(fot. olo81 / iWoman / CC BY)
6 lat temu
PAP / kn

Ponad 2 mln zł będzie kosztować odbudowa dachu zabytkowej katedry w Sosnowcu - poinformował w poniedziałek proboszcz parafii ks. Jan Gaik. Przed kilkoma tygodniami spłonął na niej dach, uszkodzone zostały polichromie autorstwa Włodzimierza Tetmajera.

W zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, uszkodzona została też część polichromii - głównie na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej. Po pożarze katedra została przykryta prowizorycznym dachem z plandekami.
Jak poinformował w poniedziałek PAP ks. Gaik, prace związane z odbudową nowego dachu już trwają, udało się je zakończyć nad ołtarzem i zakrystią. "Łącznie trzeba wybudować ok. 1 tys. m kw. nowego dachu. Będzie to metalowo-drewniana konstrukcja przykryta dachówkami. Cały dach nad katedrą pochłonie ponad 2 mln zł" - dodał proboszcz sosnowieckiej parafii.
O terminie zakończenia prac, jak dodał ks. Gaik, na razie trudno jest mówić, gdyż "wszystko zależy od pogody".
Przystąpiono również do prac zabezpieczających uszkodzone polichromie. Szkód, jak dotąd, nie oszacowano. Według proboszcza będzie to możliwe po przystąpieniu do prac konserwatorskich. "Ustawiliśmy rusztowania, powstaje też harmonogram prac konserwacji polichromii. Ich odnowienie może potrwać lata, a według różnych opinii koszty pójdą w miliony złotych. Najpierw jednak muszą doschnąć ściany, które nadal są wilgotne" - powiedział ks. Gaik. Dodał, że najprawdopodobniej prace konserwatorskie obejmą całą nawę główną - "najpierw sklepienie, później ściany".
Po pożarze diecezja sosnowiecka zaapelowała o wsparcie finansowe na rzecz odbudowy katedry. W trakcie zorganizowanych w kościołach tej diecezji zbiórki udało się zebrać ponad pół miliona zł. Dotację celową w wys. 100 tys. zł przyznał też parafii poprzedni sejmik województwa śląskiego; pomoc w wys. 300 tys. zł przekazał też samorząd Sosnowca (jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik urzędu miasta, przelew wysłano jeszcze przed świętami). Ponadto, jak informował ks. Gaik, złożone zostały w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioski w sprawie odnowienia ołtarza, ambony, polichromii. Według proboszcza informacja na temat dotacji będzie prawdopodobnie znana już w styczniu.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera. Po utworzeniu w 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad 2 mln zł będzie kosztować dach katedry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.