Potrzeba konsensusu ws. ochrony klimatu

Potrzeba konsensusu ws. ochrony klimatu
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / kn

Polska, świadoma swoich interesów, będzie krajem zdeterminowanym i ciężko pracującym na rzecz konsensusu w sprawie ochrony klimatu - zadeklarował premier Donald Tusk po środowym spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

"Polska, i to zadeklarowałem panu sekretarzowi, świadoma swoich interesów i kontekstu energetycznego, w jakim funkcjonujemy, będzie krajem zdeterminowany i ciężko pracującym na rzecz konsensusu (ws. ochrony klimatu), bo zdajemy sobie sprawę, że szanując różne narodowe okoliczności wspólnie jako mieszkańcy całego globu musimy angażować się w kwestie ochrony klimatu; tutaj nie ma alternatywy" - podkreślił Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Ban Ki Munem. 
Szef rządu wyraził zadowolenie, że sekretarz generalny ONZ docenił wysiłek Polski, że "mimo szczególnej sytuacji energetycznej Polska rzeczywiście aktywnie pracuje na rzecz racjonalnego i skutecznego kompromisu w sprawie ochrony klimatu". 
Tusk zwrócił uwagę, że w 2008 roku razem z Ban Ki Munem otwierał szczyt klimatyczny w Poznaniu. "Obaj widzimy, ile rzeczy udało się zrobić od tego czasu. Wiemy także, jak wielkim wyzwaniem jest budowa porozumienia w wymiarze globalnym na rzecz ochrony klimatu" - powiedział premier. 
Ban Ki Mun również podkreślał, że aby skutecznie chronić klimat, konieczna jest globalna solidarność. "Żaden pojedynczy kraj, organizacja, nie może rozwiązać tego problemu samodzielnie, ale każdy pojedynczy kraj może odnieść korzyści z działań na rzecz ochrony klimatu" - ocenił sekretarz generalny ONZ.
Wyraził nadzieję, że odbywający się w stolicy Polski szczyt klimatyczny ONZ przyniesie konkretne rezultaty i będzie bardzo ważnym etapem na drodze do szczytu w COP w 2015 roku, kiedy to - zaznaczył - oczekiwane jest podpisanie globalnego, wiążącego prawnie porozumienie w sprawie ochrony klimatu.
"Zbyt często patrzymy przez wąskie krajowe perspektywy. Szczyt klimatyczny w przyszłym roku ma zrealizować nasze ambicje. Będziemy potrzebować wielkiego zapału i wysiłku, jeżeli w 2015 roku mamy osiągnąć porozumienie" - ocenił Ban Ki Mun.
Wyraził nadzieję, że wszystkie państwa potraktują priorytetowo kwestię ochrony klimatu, zarówno jeśli chodzi o budżet jak i politykę. "Wzywam świat rozwinięty, by pokazał w tym zakresie przywództwo polityczne. Kraje rozwinięte mają ogromne możliwości i powinny przewodzić poprzez przykład" - podkreślił. Według sekretarza generalnego ONZ konieczne są zachęty ze strony rządu do budowania gospodarki opartej o niską emisję CO2. 
Tusk poinformował ponadto, że poza kwestiami związanymi z ochroną klimatu rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ także o sytuacji w Syrii. "Zarówno w kontekście międzynarodowej pomocy i koncepcji rozwiązania problemu syryjskiego, jak i zaangażowania naszych krajowych środków, które mogą służyć pomocą dla mieszkańców Syrii tak tragicznie poszkodowanych przez ten dramatyczny konflikt" - powiedział szef rządu.
Ban Ki Mun poinformował, że przedstawił polskiemu premierowi informacje na temat konferencji dotyczącej pokojowego rozwiązania konfliktu syryjskiego, tzw. Genewa 2. "Trzeba zrobić wszystko, aby ta konferencja odbyła się już w połowie grudnia" - podkreślił sekretarz generalny ONZ.
Celem konferencji, nazywanej Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu prezydenta Basara el-Asada i walczących przeciwko niemu rebeliantów.
Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że w rozmowie z premierem Tuskiem poruszył też kwestię sytuacji na Filipinach po tragicznym tajfunie Haiyan, który spowodował śmierć ok. 10 tys. ludzi oraz ogromne zniszczenia. "Wzywam wszystkich ludzi na całym świecie, by okazali solidarność z Filipińczykami i by wnieśli swój wkład" - powiedział Ban Ki Mun. 
Sekretarz generalny ONZ pogratulował także Polsce 25 lat udanej transformacji politycznej i gospodarczej.
Wizyta Ban Ki Muna w Warszawie wiąże się z trwającym od 11 listopada w stolicy szczytem klimatycznym ONZ. Odbywający się na Stadionie Narodowym 19. szczyt klimatyczny ONZ potrwa do 22 listopada. W stolicy toczą się negocjacje nt. nowego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Ustalenia będą trwały jeszcze przez dwa szczyty, w Limie w 2014 r. i w Paryżu w 2015 r. W stolicy Peru ma być prezentowany projekt nowej umowy, a najdalej w maju 2015 tekst porozumienia. 
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potrzeba konsensusu ws. ochrony klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.