Powstaną cmentarze ofiar UPA na Ukrainie?

Powstaną cmentarze ofiar UPA na Ukrainie?
(fot. Grzegorz Naumowicz/ (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski chce zabiegać o powstanie na Ukrainie cmentarzy ofiar zbrodni wołyńskiej - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego. Inicjatywa jest zgodna z deklaracją zwierzchników Kościołów z Polski i Ukrainy.

Według informacji PAP Bronisław Komorowski, który w środę spotka się w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, poruszy kwestię godnego upamiętnienia na Ukrainie ofiar zbrodni wołyńskiej m.in. przez powstanie polskich cmentarzy w miejscach zbrodni UPA sprzed 70 lat.

Inicjatywa jest zgodna z podpisaną w piątek w Warszawie deklaracją zwierzchników Kościołów z Polski i Ukrainy w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Komorowski - wynika z informacji PAP - ocenia deklarację, jako "wydarzenie bezprecedensowe w historii polsko-ukraińskich relacji".

Według informacji PAP prezydent zwraca m.in. uwagę na zawarty w deklaracji zapis o potrzebie współdziałania Polaków i Ukraińców w wyjaśnianiu okoliczności zbrodni, sporządzeniu listy imion i nazwisk ofiar oraz "godnego upamiętnienia ofiar w miejscach ich śmierci i największego cierpienia".

Prezydent uważa, że powstanie cmentarzy i zachowanie w ten sposób pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej nie jest wymierzona przeciwko narodowi ukraińskiemu - podkreślają źródła PAP.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaną cmentarze ofiar UPA na Ukrainie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.