Prawie 70 interwencji GOPR podczas wakacji

Prawie 70 interwencji GOPR podczas wakacji
(fot. Łukasz Kraczka)
PAP / slo

Prawie 70 razy podczas tegorocznych wakacji pomagali turystom w Bieszczadach ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W górach zginęła jedna osoba - poinformował w czwartek PAP zastępca naczelnika bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.

- W lipcu i sierpniu zanotowaliśmy 29 akcji ratowniczych, 28 wypraw poszukiwawczych oraz 12 mniejszych interwencji. 12 razy w naszych działaniach uczestniczył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - powiedział Szczurek.

Zwrócił uwagę, że u poszkodowanych turystów dominowały urazy kończyn, wyczerpanie, odwodnienie, omdlenia.

- Wypadki zdarzały się zarówno na uczęszczanych szlakach, jak i na mniej znanych trasach górskich. Najwięcej interwencji było w lipcu. Większość z nich związana była z panującymi wtedy upałami oraz gwałtownymi burzami, którym towarzyszyły wyładowanie atmosferyczne - dodał zastępca naczelnika.

DEON.PL POLECA

17 lipca piorun śmiertelnie raził 59-letniego mężczyznę na najwyższym szczycie polskich Bieszczad, Tarnicy. W niespełna dwa tygodnie później grom uderzył w trzyosobową rodzinę w pobliżu źródeł Sanu. W tym drugim przypadku wszyscy przeżyli, choć porażoną kobietę trzeba było śmigłowcem przewieźć do szpitala.

- W drugiej połowie lipca burze z piorunami występowały prawie w każde popołudnie. O ich intensywności nich świadczy fakt, że od 1975 do 2014 r. zanotowaliśmy 10 porażeń piorunem, czyli takie przypadki zdarzały się raz na kilka lat. Tego lata było inaczej - podkreślił Szczurek.

Mniej było natomiast poszukiwań zagubionych w górach turystów. - Wędrujący po górach są wyposażeni w coraz lepszy sprzęt nawigacyjny - wyjaśnił zastępca bieszczadzkiego GOPR.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało 214 ratowników górskich, w tym 16 ratowników zawodowych. Opiekują się oni turystami nie tylko w Bieszczadach, a także w Beskidzie Niskim oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

Bieszczadzka grupa GOPR monitoruje obszar prawie 4 tys. kilometrów kwadratowych. Powstała w 1961 r.; pierwszą interwencję odnotowano 16 grudnia tegoż roku. Podczas zawodów na trasie biegowej kontuzji doznała narciarka. Ratownicy po opatrzeniu poszkodowanej odwieźli ją do szpitala furmanką.

Od 1961 r. ratownicy bieszczadzkiej grupy interweniowali ponad 20 tysięcy razy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prawie 70 interwencji GOPR podczas wakacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.