Premier Chin komentuje wizytę w Auschwitz

Premier Chin komentuje wizytę w Auschwitz
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ad

Nieszczęście Auschwitz jest nieszczęściem całej ludzkości - powiedział premier Chin Wen Jiabao w piątek po zakończeniu zwiedzania byłego niemieckiego obozu. Przed Ścianą Straceń przy bloku 11 złożył wieniec z czerwonych i żółtych kwiatów oraz oddał hołd pomordowanym.

"To jest niezapomniana, ciężka strona w historii ludzkości i nie może zostać zapomniana. Nieszczęście Auschwitz jest nieszczęściem całej ludzkości. (…) Tylko ten, kto zapamięta historię może stworzyć dobrą przyszłość. Ta historia mówi, że musimy przeciwstawiać się wojnie, dyskryminacji rasowej i zbrodni" - mówił.

Chiński premier w krótkim wystąpieniu podkreślił, że należy "chronić wolność, bezpieczeństwo, szczęście i godność".

DEON.PL POLECA

Dodał, że kraje, które rozpętały wojnę i przyniosły ludzkości kataklizm, muszą we właściwy sposób podejść do historii i wyciągnąć z niej lekcję. "Jak tylko mogą powinny przyznać się do winy i zbrodni. Tylko wtedy mogą być szanowane przez społeczność międzynarodową. Kataklizm już minął, a jednak przestrogi stworzone przez historię pozostaną na zawsze" - powiedział.

Szefa chińskiego rządu powitał w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau pełniący obowiązki zastępcy dyrektora placówki Andrzej Kaczorzyk, który zastępował chorego zwierzchnika. Witając gościa powiedział, że "Auschwitz jest uniwersalną lekcją i przykładem tego, do czego prowadzi negowanie praw człowieka".

Chiński polityk zwiedził muzealną ekspozycję w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady.
Ukazane zostały przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportacja i masowa zagłada europejskich Żydów. To tam znajduje się między innymi urna z garstką popiołów, upamiętniająca pomordowanych. Są także puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do mordowania ludzi.

Widział także blok 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni, między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka, walizki z nazwiskami i żydowskie szaty modlitewne.

Szef chińskiego rządu zwiedził także krematorium w byłym Auschwitz I. Największym pomieszczeniem była kostnica, która została przebudowana na prowizoryczną komorę gazową. Funkcjonowało ono od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do czasu uruchomienia krematoriów w Auschwitz II-Birkenau.

Polityk wpisał się do księgi pamiątkowej muzeum. Napisał po chińsku: "Znając historię jesteśmy w stanie budować wspaniałą przyszłość".

Muzealnik z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Bartosz Bartyzel, który oprowadzał premiera Chin po byłym Auschwitz I, powiedział, że miał okazję, by przekazać mu historię niemieckiego obozu i opowiedzieć o szczególnym znaczeniu tego miejsca dla świata.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Spośród nich zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Chin komentuje wizytę w Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.