Premier Chin podziękował za przyjazne przyjęcie

Premier Chin podziękował za przyjazne przyjęcie
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
PAP / ad

Premier Chin Wen Jiabao podziękował za przyjazne przyjęcie podczas wizyty, którą złożył w Polsce w ostatnich dniach. Chiny zawsze pozostaną dobrymi przyjaciółmi i partnerami państw Europy Środkowej - zadeklarował.

"Jeśli tylko będziemy się obdarzać wzajemnym zaufaniem, pomocą oraz ze sobą współpracować - wtedy żadna siła nie będzie mogła stanąć na drodze naszego rozwoju. Chiny zawsze pozostaną dobrymi przyjaciółmi i partnerami państw Europy Środkowej. Jestem przekonany, że razem idąc do przodu stworzymy jeszcze lepszą przyszłość" - powiedział Wen Jiabao w nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej kancelarii premiera Donalda Tuska www.premier.gov.pl.

Premier Chin złożył Polakom życzenia z okazji Międzynarodowego Święta Pracy, Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz przypadającego 3 maja polskiego Święta Narodowego.

Jak podkreślił, jego wizyta w naszym kraju była pierwszą od 25 lat wizytą premiera Chin w Polsce.

"Czasy się zmieniły, ale prawdziwa przyjaźń pozostaje niezmienna. Spotkałem się tutaj wraz ze swoją delegacją z serdecznym i przyjaznym przyjęciem. Poczuliśmy się jak u siebie w domu. Ujrzeliśmy dynamiczną i prącą do przodu w swoim rozwoju Polskę. Budzi to w nas ogromną radość oraz szacunek" - oświadczył.

Podkreślił, że "Chiny, Polska i kraje Europy Środkowej znajdują się obecnie w kluczowym momencie swojego rozwoju, stojąc przed ogromnymi wyzwaniami rozwoju gospodarczego i odrodzenia narodowego".

Zadeklarował, że "Chiny popierają proces integracji europejskiej i wierzą, że Europa odzyska w wyniku reform swoją żywotność, dynamikę rozwoju i wzrost gospodarczy".

"Stabilna, kwitnąca gospodarczo i silna Europa będzie korzystnie wpływać nie tylko na rozwój strategicznych stosunków partnerskich Unia Europejska - Chiny, ale również na zachowanie pokoju i rozwoju całego świata" - oświadczył chiński premier.

Zapewnił też, że strona chińska "w pełni zrealizuje złożone w Warszawie obietnice, w tym wysyłania do państw regionu misji handlowo-inwestycyjnych, ustanowienia specjalnej linii kredytowej w wysokości 10 miliardów USD oraz funduszu wspierania inwestycji w wysokości 500 mln USD".

"Chcemy wspólnymi wysiłkami doprowadzić do realizacji wszystkich tych inicjatyw, wzmocnić koordynację - tak, aby dwustronna współpraca przynosiła rzeczywiste i wymierne efekty, dla dobra społeczeństw Chin i krajów Europy Środkowej" - dodał Wen Jiabao.

Szef chińskiego rządu ocenił, że w czasie wizyty przeprowadził bardzo udane rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem, jak również "przyjacielskie spotkania" z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkami Sejmu - Ewą Kopacz i Senatu - Bogdanem Borusewiczem.

"Porozumieliśmy się w szeregu ważnych spraw oraz zgodziliśmy się, że podstawami naszych stosunków pozostają zasady wzajemnego szacunku, równego traktowania się oraz poszanowania dla obranych przez oba kraje dróg rozwoju" - podkreślił.

"Będziemy działać na rzecz zwiększania wzajemnych inwestycji oraz zrównoważonego rozwoju wymiany handlowej.
Chcemy, aby w ciągu 5 lat podwoiła się wartość obrotów handlowych. Będziemy działać na rzecz rozwoju współpracy w dziedzinach budowy infrastruktury, nowych źródeł energii oraz zaawansowanych technologii" - zadeklarował szef chińskiego rządu.

"Jesteśmy gotowi do jak najszybszego wzajemnego powołania instytutów kultury. Chcemy wykorzystać fakt uruchomienia bezpośrednich lotów z Pekinu do Warszawy do zwiększania wymiany osobowej oraz rozwoju turystyki" - mówił. Pierwszy lot do Pekinu ma się odbyć pod koniec maja.

Wen Jiabao życzył Polsce wszechstronnego rozwoju, a "Narodowi Polskiemu szczęścia i wszelkiej pomyślności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Chin podziękował za przyjazne przyjęcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.