Premier Morawiecki: Polska kończy dziś ewakuację z Afganistanu

Premier Morawiecki: Polska kończy dziś ewakuację z Afganistanu
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i ambasador Afganistanu w Polsce Mohammad Naim Taher Qaderi (z prawej). Fot. Piotr Nowak/PAP
PAP/mk

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dzisiaj zakończona zostanie, prowadzona od czerwca br., ewakuacja Polaków i współpracujących z Polską obywateli Afganistanu.

Morawiecki poinformował o zakończeniu działań podczas wspólnej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z ambasadorem Afganistanu w Polsce Tahirem Quadiry.

"Dzisiaj kończy się akcja ewakuacyjna, którą zorganizowaliśmy dla Polaków i dla współpracowników Polaków z Afganistanu" - przekazał szef rządu.

"Akcję rozpoczęliśmy już w czerwcu, kiedy sytuacja w Afganistanie zaczęła się pogarszać. To wtedy ściągnęliśmy do Polski pierwszych współpracowników, pierwszych tłumaczy, pierwsze osoby, które współpracowały z nami przez wiele lat, a także część Polaków, która w Afganistanie pełniła służbę na rzecz międzynarodowej misji pokojowej, międzynarodowej misji stabilizacyjnej" - mówił premier.

Premier pytany był o pomysł "na zagospodarowanie, znalezienie pracy ewakuowanym Afgańczykom".

DEON.PL POLECA

- Polska staje się dla tych osób pewną przystanią bezpieczeństwa - odpowiedział szef rządu. Jak dodał, "te osoby są wolnymi Afgańczykami". - Część z nich, jak tylko będą bezpieczne, normalne warunki w Afganistanie, będzie chciała udać się tam z powrotem. Pomożemy w tym procesie także, a dzisiaj są wolnymi przyjaciółmi Polski - zaznaczył.

- Polska nie zostawia swoich przyjaciół w potrzebie i staramy się zawsze w takich sytuacjach pomagać - podkreślił szef rządu.

Szef KPRM Michał Dworczyk przypomniał, że w zeszły poniedziałek po decyzji o przeprowadzeniu operacji ewakuacji, został utworzony most powietrzny pomiędzy Warszawą, Tbilisi w Gruzji, Navoi w Uzbekistanie i afgańskim Kabulem.

- Na odcinku Warszawa-Navoi latały samoloty rządowe, cywilne. Natomiast między Navoi a Kabulem latały samoloty wojskowe - mówił Dworczyk. Jak wyjaśnił, "było to związane i ograniczone przepisami, które w dzisiejszej sytuacji w Afganistanie obowiązują".

- Łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego 937 osób to obywatele Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat, bo tyle trwała misja w Afganistanie, z oddziałami polskimi tudzież z polską dyplomacją - podał szef KPRM.

Dworczyk powiedział, że "ewakuowani to były osoby, które mogły być zagrożone, które wyraziły chęć wyjazdu".

- Te osoby wraz z rodzinami otrzymały taką możliwość i przeprowadziliśmy tę ewakuację. W ciągu tych dni udało nam się absolutną większość tych osób, do których udało się dotrzeć, ewakuować do Polski - podał.

- Poza wywiązaniem się z honorowego zobowiązania wobec osób, które pomagały Polakom w ciągu ostatnich 20 lat, pomogliśmy obywatelom i rządom innych krajów - Litwie, Estonii, Holandii, Czechom, Niemcom, organizacjom takim jak MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski-PAP), Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz innym organizacjom międzynarodowym, które zwróciły się do nas o pomoc - dodał minister Dworczyk.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Korespondencja między chrześcijaninem a muzułmaninem zawiera trzy listy pochodzące z IX i X wieku, które są przykładem dyskusji teologiczno-filozoficznych, jakie toczyły się w tym okresie między przedstawicielami obu wyznań. Trzonem korespondencji jest podjęta przez autora...

Skomentuj artykuł

Premier Morawiecki: Polska kończy dziś ewakuację z Afganistanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.