Abp Perego o sytuacji w Afganistanie: konieczne są szybkie działania

Abp Perego o sytuacji w Afganistanie: konieczne są szybkie działania
fot. PAP/EPA/STRINGER
KAI / pk

"Zwracamy się do Europy o zwiększenie liczby przyjmowanych uchodźców. Konieczne jest zaangażowanie w tworzenie korytarzy humanitarnych i otwarcie na przybywających we wszystkich krajach europejskich" - powiedział hierarcha.

Włoski episkopat wezwał przywódców Europy do zaangażowania w budowanie mostów powietrznych i korytarzy humanitarnych, aby ratować Afgańczyków. "Czasu jest mało. Przyszłość Afganistanu maluje się w czarnych barwach. Wojna domowa potrwa w tym kraju bardzo długo i przyniesie liczne ofiary" - uważa Timothy Keegan, weteran misji w Afganistanie i założyciel fundacji niosącej pomoc humanitarną tamtejszej ludności.

Dzięki działaniom Coalition of Hope (COH) udało się już ewakuować z Kabulu 30 osób, którym groziła śmierć z rąk talibów. Według szacunków organizacji talibowie mają już co najmniej 500 zakładników, którymi mogą szantażować Amerykanów. Szczególnie zagrożeni są rozproszeni po afgańskich wsiach chrześcijańscy misjonarze, pozostający bez żadnego oficjalnego wsparcia ze strony USA.

Zagrożeni są misjonarze i przedstawiciele mniejszości religijnych

Zagrożeni są nie tylko misjonarze, ale przedstawiciele wszystkich mniejszości religijnych obecnych w Afganistanie, a więc głównie hinduiści i protestanci. O ochronę mniejszości apeluje Komitet ds. realizacji postanowień wynikających z "Dokumentu o ludzkim braterstwie", powstałego z inicjatywy Papieża Franciszka oraz Amnesty International. Dochodzenie przeprowadzone przez tę organizację przyniosło dowody na liczne morderstwa popełnione przez talibów na mniejszościach religijnych i etnicznych. "Afgańscy chrześcijanie uciekają w góry w desperackiej próbie ochrony przed talibami, którzy chodzą od drzwi do drzwi i próbują ich zabić" - donosi Daily Wire. Zdaniem dziennika bojownicy sprawdzają telefony wszystkich zatrzymanych, szukając dowodów na to, że są oni chrześcijanami.

Zdaniem Papieskiego Dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie chrześcijanom w Afganistanie grozi zagłada. "Konieczne są szybkie działania mające na celu uratowanie jak największej liczby zagrożonych osób" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Perego, przewodniczący komisji ds. migracji episkopatu Włoch.

DEON.PL POLECA

Apel do Europy

"Ta sytuacja wymaga od wszystkich, którzy byli zaangażowani w misję wojskową, aby teraz swoje siły skupili na akcji humanitarnej. Można pomóc przede wszystkim poprzez tworzenie mostów powietrznych i korytarzy humanitarnych, które zapewnią tym ludziom bezpieczeństwo. Jednym z ważniejszych działań jest dalsze monitorowanie sytuacji i pomoc w przyjmowaniu uchodźców. Kolejną rzeczą będzie stworzenie chronionych korytarzy humanitarnych dla ludzi, którzy chcą opuścić Afganistan, ale nie mogą tego zrobić na własną rękę. Zwracamy się do Europy o zwiększenie liczby przyjmowanych uchodźców. Konieczne jest zaangażowanie w tworzenie korytarzy humanitarnych i otwarcie na przybywających we wszystkich krajach europejskich" - powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią abp Gian Carlo Perego.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Perego o sytuacji w Afganistanie: konieczne są szybkie działania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.