Premier Morawiecki przybył do Salzburga na nieformalny szczyt UE

Premier Morawiecki przybył do Salzburga na nieformalny szczyt UE
(fot. PAP/Leszek Szymański)
3 lata temu
PAP / jp

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Salzburga, gdzie weźmie udział w spotkaniu liderów państw unijnych. W czwartek natomiast szef rządu będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE, którego głównym tematem będzie migracja.

Spotkanie liderów państw UE ma być okazją do rozmowy m.in. na temat Brexitu. W czasie kolacji szefowa brytyjskiego rządu Theresa May ma przekazać pozostałym przywódcom UE informacje o stanie przygotowań po stronie brytyjskiej. Później, w czwartek, już w 27 szefowie państw i rządów będą rozmawiali o tym, w jakim punkcie są rokowania z głównym unijnym negocjatorem Michelem Barnierem.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zamierza zaproponować przywódcom państw UE dodatkowy szczyt w listopadzie, który miałby dotyczyć negocjacji z Wielką Brytanią na temat wyjścia tego kraju ze Wspólnoty.

Z kolei czwartkowy szczyt ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Według źródeł UE nie zanosi się jednak na przełom, np. w sprawie planowanych centrów do wysadzania ludzi uratowanych na morzu, które miały powstać poza Unią Europejską.

Szefowie państw i rządów krajów UE będą też rozmawiali w środę i czwartek w Austrii o propozycji wzmocnienia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu). Kwestia ta, zwłaszcza rozszerzenie kompetencji tej służby, wzbudza kontrowersje w części stolic. Głosy sprzeciwu płyną z Węgier, Czech i Słowacji, natomiast Niemcy bardzo popierają tę koncepcję.

W trakcie szczytu poruszona zostanie także sprawa powołania w państwach afrykańskich centrów do wysadzania na ląd migrantów. Propozycja ta była jednym z ustaleń ostatniego szczytu UE, który odbył się w czerwcu w Brukseli. Dotychczas nie znalazło się jednak państwo, które dobrowolnie chciałoby mieć takie centrum u siebie.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, pytany przez PAP o oczekiwania polskiego rządu wobec szczytu w Salzburgu, odpowiedział, że rząd oczekuje otwartej dyskusji o tym, "jak rzetelnie wcielić w życie przełomowe konkluzje z czerwca", w których zarysowane zostały "zasady kompromisu w sprawie migracji".

- W najbliższym czasie oczekujemy wcielenia w życie zasady dobrowolności przyjmowania uchodźców, co umocni gwarancje polskiej suwerenności w sprawie migracji. W zamian jesteśmy gotowi włączyć się we wspólne działania na rzecz wyhamowania migracji i kontroli granic UE - powiedział Szymański.

Pytany o szanse na realizację pomysłu stworzenia platform, wiceszef MSZ przypomniał, że mają one zredukować presję migracyjną na Europę.

- Ich skuteczność będzie zależała od współpracy z krajami trzecimi, która nie będzie łatwa, ale jesteśmy na początku tej drogi - powiedział.

- Na świecie nie ma przykładu skutecznej kontroli migracji bez oparcia jej na współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu. Europa nie ma innego wyboru. Musimy znaleźć zasady współpracy z krajami takimi jak Egipt. Widzę tu pewien postęp - dodał Szymański.

Szymański podkreślił, że Polska opowiada się za wzmocnieniem ochrony granicy zewnętrznej UE.

- Kraje zgadzają się kierunkowo co do roli Frontexu, ale zastrzegają, że takie decyzje w warstwie kosztów muszą być uwarunkowane ogólnym porozumieniem w sprawie budżetu UE. Mandat musi być dopasowany do potrzeb państw bezpośrednio odpowiedzialnych za ochronę granicy zewnętrznej UE. Polska podziela takie ostrożne stanowisko - dodał Szymański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Morawiecki przybył do Salzburga na nieformalny szczyt UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.