Premier Morawiecki rozmawiał z Andżeliką Borys o sytuacji na Białorusi

Premier Morawiecki rozmawiał z Andżeliką Borys o sytuacji na Białorusi
(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)
PAP / jb

Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była w środę tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

 

„W kontekście wydarzeń ostatnich dni (stłumienia przez władze protestów powyborczych – PAP) premier Mateusz Morawiecki pytał o sytuację Polaków i ogólnie o sytuację w kraju” – powiedziała PAP w środę Andżelika Borys.

„Premier chciał wiedzieć, jak to odbieramy, w jakim stopniu te problemy nas dotknęły i czy jest potrzebna pomoc” – dodała.

DEON.PL POLECA

Borys podkreśliła, że Związek Polaków na Białorusi zgodnie ze statutem nie angażuje się w działalność polityczną, ale „ta sytuacja dotyczy wszystkich obywateli”.

„Zrelacjonowałam, kto (z działaczy i osób związanych z ZPB – PAP) został zatrzymany czy poturbowany, jaki jest stan tych osób” – wskazała Borys.Wyjaśniła, że zatrzymane były osoby w Lidzie, Wołkowysku, Mińsku. W Grodnie został pobity przez funkcjonariuszy i trafił do szpitala dziennikarz polonijny Jan Roman, członek ZPB.

Borys powiedziała, że ZPB będzie udzielać pomocy prawnej Polakom potrzebującym wsparcia adwokata.

„Powiedziałam też, że otrzymujemy wsparcie z placówek konsularnych i jesteśmy w stałym kontakcie” – powiedziała.

Borys podziękowała również premierowi za pomoc humanitarną przekazaną na Białoruś w czasie epidemii SARS-CoV-2.

Sytuacja jest trudna, ponieważ stosowana jest przemoc i siła wobec społeczeństwa obywatelskiego. W naszym odczuciu każde użycie siły będzie pogarszało sytuację. Uważamy, że władze powinny rozpocząć dialog ze społeczeństwem” – dodała Borys.

„(Rozmowa z premierem) to bardzo ważny sygnał, że ZPB i Polacy na Białorusi mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu” – powiedziała działaczka.Jak dodała, premier przekazał jej swój bezpośredni numer telefonu, by miała możliwość pilnego kontaktu.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek wieczorem na Białorusi doszło do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. MSW podało, że zatrzymano ponad sześć tysięcy osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Morawiecki rozmawiał z Andżeliką Borys o sytuacji na Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.