Premier o wyzwaniach dla polskiej prezydencji

Premier o wyzwaniach dla polskiej prezydencji
PAP / psd

Wypracowanie modelu działania, które uchroni Południową Europę, w tym Maltę przed zagrożeniami płynącymi z masowej, nielegalnej imigracji to wyzwanie dla polskiej prezydencji i instytucji UE - mówił w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Malty.

Główne tematy rozmów obu polityków to: polska prezydencja, kwestia nielegalnej imigracji oraz stosunki dwustronne.

Tusk podkreślał na wspólnej konferencji prasowej, że nielegalna imigracja to kwestia kluczowa dla całej Unii, ale w sposób szczególny dla Malty.

"Malta jest państwem szczególnie doświadczonym, jeśli chodzi o nielegalną migrację. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Unia powinna angażować się, tak szybko, jak to możliwe w pomoc dla Malty. Musimy wspólnie wypracować model działania, które uchroni Maltę, ale także inne kraje południowej Europy, przed zagrożeniem wynikającym z masowej, nielegalnej migracji. Zdajemy sobie sprawę, że jest to wyzwanie dla instytucji europejskich i dla polskiej prezydencji" - mówił Tusk.

Jak dodał, w ciągu ostatnich 24 godzin na Maltę przybyło 800 migrantów, a - jak zauważył - Malta ma 400 tysięcy mieszkańców. "To daje nam wyobrażenie przed jak wielkim wyzwaniem stoi Malta" - zaznaczył polski premier.

Premier RP wyraził także zadowolenie z pozytywnych doświadczeń Malty po przyjęciu euro. "Premier Gonzi poinformował mnie, że z punktu widzenia Malty, przyjęcie euro okazało się decyzją absolutnie pozytywną. To jest dla nas bardzo ważny drogowskaz" - zaznaczył.

Obaj premierzy podkreślali, że współpraca Polski i Malty jest wzorowa. "Nasze relacje mogą być przykładem dla innych" - mówił Tusk.

Gonzi zauważył natomiast, że relacje Polski i Malty rozkwitły po 2004 roku, czyli od momentu, gdy oba państwa znalazły się w Unii. Pogratulował też Polsce szybkiego rozwoju po wstąpieniu do Wspólnoty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier o wyzwaniach dla polskiej prezydencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.