Premier spotka się z nuncjuszem apostolskim?

Premier spotka się z nuncjuszem apostolskim?
Premier Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / wm

W środę przed południem w kancelarii premiera odbędzie się spotkanie szefa rządu Donalda Tuska z nuncjuszem apostolskim w Polsce Celestino Migliore, głównie w sprawie o. Tadeusza Rydzyka - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Kilka dni temu podczas seminarium nt. energii odnawialnej w Brukseli toruński redemptorysta skarżył się, że obecny rząd rozwiązał w 2007 r. umowę przyznającą jego fundacji dotację na odwierty geotermalne w Toruniu.

"Nie wiem, gdzie ja żyję. W czasach komunizmu nie mieliśmy takich problemów, jak teraz. Proszę wybaczyć, ale to jest skandal i my czujemy się, nie czujemy się, my naprawdę jesteśmy dyskryminowani. Jesteśmy tutaj w Brukseli, ja nie wiem, co na to ta Bruksela, bo jesteśmy wykluczani, dyskryminowani. To jest totalitaryzm. Ja nie żartuję. To jest totalitaryzm" - mówił wówczas. W reakcji na te słowa MSZ wysłało do Watykanu notę dyplomatyczną.

Rozmówca PAP nie chciał zdradzić, czy w spotkaniu weźmie udział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, ani z czyjej inicjatywy zostało ono zorganizowane.

Nuncjusz apostolski to szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża, jako głowy Kościoła Rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Jego ranga odpowiada randze ambasadora.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi mówił w poniedziałek PAP, że "jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła". Ksiądz Lombardi podkreślił, że dyrektor Radia Maryja "przemawia we własnym imieniu". Watykański rzecznik nie poinformował, jaki bieg zostanie nadany nocie polskiego MSZ

W wywiadzie dla wtorkowego "Naszego Dziennika" o. Rydzyk przeprosił za swoje słowa. Podkreślił, że jego wizyta w Brukseli związana była z konferencją o energii, ze szczególnym uwzględnieniem energii geotermalnej. „W tym kontekście stwierdziłem, że jesteśmy wykluczani i dyskryminowani przez obecne władze. Powiedziałem: to jest totalitaryzm. Nie twierdziłem, że Polska jest państwem totalitarnym. Polska była państwem totalitarnym. Miałem na myśli mechanizmy i metody działania obecnych władz, które przypominają tamte metody” – powiedział o. Rydzyk

"Jeszcze raz podkreślam: w Parlamencie Europejskim nie mówiłem, że w Polsce mamy system totalitarny. Jeżeli ktoś mnie źle zrozumiał, to przepraszam” – powiedział dyrektor Radia Maryja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier spotka się z nuncjuszem apostolskim?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.