Premier Tusk wybiera się z wizytą do RPA

Premier Tusk wybiera się z wizytą do RPA
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mm

Wzmocnienie relacji gospodarczych - to główny cel rozpoczynającej się w środę wizyty premiera w najbogatszym i najlepiej rozwiniętym państwie Afryki.

Dzięki politycznej obecności na najwyższym szczeblu polscy przedsiębiorcy będą mieli szersze możliwości nawiązywania współpracy zarówno na forach biznesowych, jak i w kontaktach bilateralnych.

Premier odbędzie spotkania w dwóch największych miastach RPA: Johannesburgu i Kapsztadzie, a także w Pretorii.

Donald Tusk spotka się m.in. z prezydentem tego kraju Jacobem Zumą i wiceprezydentem Kgalema Motlanthe. Rozmowy będą dotyczyły głównie relacji handlowych i gospodarczych, a także stosunków Unii Europejskiej zarówno z Republiką Południowej Afryki, jak i Afryką jako kontynentem. Poruszone zostaną również tematy regionalne.

W RPA premierowi towarzyszą w wizycie ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba oraz środowiska Marcin Korolec. Będą oni odbywać spotkania bilateralne ze swoimi odpowiednikami.

Podpisanie porozumień

W czasie wizyty zaplanowano podpisanie międzypaństwowej umowy o współpracy gospodarczej, zakładającej m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej.

Podpisane będą także umowy o współpracy pomiędzy: PAIiIZ i jej południowoafrykańskim odpowiednikiem TISA oraz między Szkołą Główną Handlową i Wits Business School.

Republika Południowej Afryki

RPA jest najbogatszym i najlepiej rozwiniętym państwem Afryki. Gospodarka kraju opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. Występuje tu wiele bogactw naturalnych - m.in.: diamenty, platyna, złoto, srebro, węgiel kamienny, azbest, chrom, żelazo, uran, fosforyty, cynk, ołów, miedź, mangan, wanad, antymon.

Poziom obrotów handlowych RPA z zagranicą osiągnął w 2008 r. rekordową wartość 177 mld USD. W 2009 r. nastąpiło załamanie, a od 2010 r. notuje się ponowny wzrost eksportu o ok. 5 proc. rocznie, zaś importu o 4,6 proc. RPA pozostaje jednym z czołowych partnerów UE w Afryce. Wartość wymiany towarowej z UE sięga niemal 50 mld EUR rocznie, przy dodatnim dla UE saldzie rzędu 1 mld EUR.

Relacje gospodarcze Polski z RPA

RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski z tego kontynentu. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln USD. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo.

Do najważniejszych południowoafrykańskich inwestycji w Polsce należą: inwestycja SAB Miller w przemyśle browarniczym (Browary Tyskie i Browary Lech), a także konsorcjum Fra-Mondi w zakłady celulozowo-papiernicze i drzewne (m.in. Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu Celuloza SA).

Strona południowoafrykańska jest zainteresowana współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

Kolejny etap wizyty - Zambia

Po Republice Południowej Afryki premier uda się do Zambii, gdzie m.in. spotka się z prezydentem tego kraju Michaelem Satą. Otworzy również forum gospodarcze w Lusace.

Terminy wizyty

Wizyta w RPA i Zambii odbywa się w dniach 16-21 października.

Budowanie relacji biznesowych w Afryce

Na kontynencie afrykańskim szczególnie ważne jest budowanie relacji gospodarczych w oparciu o poparcie polityczne. Polska, jedno z większych państw Unii Europejskiej, nie może pozostawać w tyle za innymi europejskimi graczami, którzy w Afryce są już obecni.

Afryka subsaharyjska to strategiczny rejon dla rozwoju kontaktów handlowych i inwestycyjnych. W nadchodzących dekadach to tam najszybciej rozwijać się będą gospodarki i tym samym wymiana handlowa. Podobnie było w przeszłości. W czasie spowolnienia gospodarczego na świecie to właśnie Afryka była kontynentem, który dynamicznie się rozwijał. W latach 2001-2010 sześć na dziesięć najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie było z Afryki subsaharyjskiej.

Polski rząd podchodzi strategicznie do ekspansji gospodarczej na rynki afrykańskie. Realizowany jest program "Go Africa!", który ma na celu ułatwienie rozwijania relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu naszych produktów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier Tusk wybiera się z wizytą do RPA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.