Premier: Zostanie utworzonych 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

Premier: Zostanie utworzonych 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / df

W ciągu miesiąca utworzonych zostanie 6 tys. łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Agencja Rezerw Materiałowych ma 3,5 tys. kolejnych respiratorów i takie urządzenie dostanie każdy szpital, który się o to zwróci.

Premier składał w sobotę wizytę na budowie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – jednego z trzech, które mają powstać w regionie. Placówka pomieści 500 łóżek, z czego niemal wszystkie będą miały dostęp do instalacji tlenowej, a 100 łóżek będzie podłączonych do respiratorów.

"Dzisiaj do tego centrum już przyjechało sześć tirów. Cztery z łóżkami, jeden z respiratorami oraz kardiomonitory" – poinformował szef rządu.

"W ciągu miesięcy letnich dokonywaliśmy zakupu respiratorów. Dzisiaj podłączonych już jest 2200 respiratorów, ale – uwaga – w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych, skąd tutaj przybyły respiratory, już jest dostępnych kolejnych 3,5 tys. respiratorów, w tym dodatkowo zainstalowanych zostało tylko w ostatnim tygodniu około tysiąca respiratorów, w październiku również tysiąc respiratorów" – oświadczył szef rządu.

DEON.PL POLECA

Zaapelował do szpitali i ich organów założycielskich, by zwracały do ARM po respiratory, które – jak to określił – są ostatnia linią obrony medycznej.

"Każdy szpital, który zwróci się do ARM, otrzyma respirator, mam nadzieję w terminie krótszym niż 48 godzin. To jest tylko kwestia odpowiedniej konfiguracji sprzętu" – powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział, że w ciągu miesiąca w całym kraju zostanie utworzonych 6 tys. łóżek, na których będą leczeni chorzy na COVID-19. Jak dodał, przed pandemią łącznie w całej Polsce dostępnych było 3 tys. łóżek na oddziałach zakaźnych.

"W ciągu miesiąca zwiększamy razy dwa liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych, tworząc je w różnych miejscach" – zaznaczył.

Szef rządu poinformował, że obecnie dostępnych jest około 30 tys. łóżek. "Ale liczba zakażonych osób cały czas jest bardzo wysoka (...) W związku z tym, musimy tworzyć nowe miejsca dla chorych, ale musimy też opanować rozwój epidemii. Stąd te wszystkie obostrzenia, stąd te rygory – one muszą być przestrzegane" – powiedział.

Szef rządu kolejny raz zaapelował o przestrzeganie zasad związanych z epidemią. Mówił, że w wielu krajach wprowadzono zakazy przemieszczania się i bardzo dotkliwe kary finansowe za brak maseczki. "Ale chciałbym, żeby to nie strach przed koronawirusem i przed karą (...) był tym elementem, który skłania do noszenia maseczki i do przestrzegania zasad. Chciałbym, żeby przede wszystkim była to odpowiedzialność za innych" – zaznaczył.

Premier podziękowałteż pracownikom służby zdrowia. "Wszyscy państwo pokazujecie i dajecie nam lekcję szlachetności, która dociera do serc Polaków i wszyscy jesteśmy bardzo wam za to wdzięczni" – oświadczył. Dziękował także wojewodom i wszystkim tym podmiotom, które zaangażowały się w walkę z koronawirusem. Jak mówił, wszyscy oni powinni czuć wsparcie wszystkich Polaków.

"Razem tę walkę na pewno wygramy, ale tym szybciej ją wygramy, im bardziej będziemy trzymać się zasad i dyscypliny przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych" – zaapelował.

Premier ocenił, że cały świat jest stłamszony przez koronawirusa i od stosowania się do zasad sanitarnych zależy, jak długo potrwa obecna sytuacja i czy za ile tygodni będzie można mówić o łagodzeniu restrykcji.

"Często jestem pytany, jak długo to potrwa, jak długo potrwa, jak długo potrwa ta epidemia. Jedyną właściwą odpowiedzią jest: to zależy od naszej determinacji, dyscypliny i sprawności w działaniu" – podkreślił szef rządu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Premier: Zostanie utworzonych 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.