Prezydent: armia to jeden z filarów państwa

Prezydent: armia to jeden z filarów państwa
Prezydent: armia to jeden z filarów państwa (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ad

Siły zbrojne to jeden z filarów państwa - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek z okazji święta Wojska Polskiego na dziedzińcu Belwederu wręczył nominacje generalskie oraz ordery i odznaczenia państwowe i wojskowe.

"Armia, także w warunkach państwa demokratycznego, a może właśnie w sposób szczególny w warunkach państwa demokratycznego i niepodległego, jest istotnym kośćcem całego państwa. To jest jeden z filarów, na którym opiera się nie tylko bezpieczeństwo nas wszystkich, ale również opiera się cały gmach państwowy" - podkreślił prezydent podczas uroczystości.

DEON.PL POLECA
Komorowski mówił też, że armia to nie same parady, wyróżnienia i święta. "Wojsko to przede wszystkim twarda, trudna służba najjaśniejszej Rzeczpospolitej, to czas pełen wyrzeczeń, czas wielu ograniczeń, czas trudnej wytężonej pracy, także trudnej do udźwignięcia przez rodziny" - powiedział prezydent.

Dziękował żołnierzom za służbę w garnizonach, sztabach, dowództwach i centralnych instytucjach MON. Zwrócił też uwagę, że żołnierze w ryzykownych misjach zagranicznych reprezentują kraj i jego obywateli.

Wcześniej prezydent wręczył nominacje generalskie 15 oficerom Wojska Polskiego. Podczas uroczystości pożegnano również kilkunastu generałów kończących zawodową służbę wojskową.

W poniedziałek prezydent Komorowski, wraz z żoną Anną, złożyli wieniec przed znajdującym się tuż obok Belwederu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Parze prezydenckiej towarzyszyli m.in. szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef SG WP gen. Mieczysław Cieniuch. Kwiaty złożyła również rodzina marszałka Piłsudskiego - córka Jadwiga Jaraczewska i jej syn Krzysztof Jaraczewski wraz z żoną. Natomiast rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego para prezydencka uczestniczyła w mszy św. za ojczyznę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: armia to jeden z filarów państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.