Prezydent: chcemy mierzyć efekty Trójmorza kilometrami zbudowanych dróg

Prezydent: chcemy mierzyć efekty Trójmorza kilometrami zbudowanych dróg
(fot. PAP/Piotr Nowak)
PAP/ ed

Chcemy mierzyć efekty Inicjatywy Trójmorza nie liczbą spotkań czy podpisanych deklaracji, ale kilometrami zbudowanych dróg, zmodernizowanych gazociągów czy kwotami wydawanymi na pilne inwestycje - mówił w środę w Lublanie prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent wraz z pozostałymi 11 przywódcami państw Inicjatywy Trójmorza bierze udział w otwarciu Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza.

Duda podkreślał na nim, że współczesne wyzwania mają charakter wspólnotowy. "Nie podołamy im, działając osobno. Możemy natomiast zbliżyć się do ich realizacji, stawiając na zgrany zespół. Drużyna grająca fair w ramach reguł rynkowych jest w stanie im podołać" - powiedział.

Litwa: nowo wybrany prezydent 16 lipca uda się z wizytą do Polski >>

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że przywódcy państw Trójmorza mają "wolę i możliwości, by sprawić, aby współpraca w ramach tej inicjatywy zaowocowała w postaci nowych dróg, kolei, mostów i połączeń lotniczych". "Chcemy mierzyć efekty Inicjatywy Trójmorza nie liczbą spotkań czy podpisanych deklaracji, ale kilometrami zbudowanych dróg, zmodernizowanych gazociągów czy kwotami wydawanymi na pilne inwestycje. Grając zespołowo przechodzimy od analiz do działania" - oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że w najbliższej dekadzie "źródłem inwestycji infrastrukturalnych w ramach Inicjatywy Trójmorza obok funduszy strukturalnych i podatków powinna być aktywność podmiotów prywatnych". Jak mówił, rynek, który rozpościera się między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, ma dziś wartość 1,7 bln euro, a za około 10 lat wzrośnie do poziomu 2,3 bln euro. "Oznacza to, że udział Europy Środkowo-Wschodniej w całej UE wzrośnie z 10 do 13 proc. PKB do 2030 r." - powiedział Duda.

Zaznaczył, że przywódcy Trójmorza trafnie odczytują te pozytywne trendy. "Stąd kolejnym etapem działania, który rozpoczynamy tutaj w Lublanie, jest Fundusz Trójmorza" - powiedział prezydent. Dodał, że jest to inicjatywa Polski i Rumunii. "Postrzegamy go jako nowe źródło finansowania dla inwestycji infrastrukturalnych. Będzie to praktyczny wymiar współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza" - podkreślił polski przywódca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent: chcemy mierzyć efekty Trójmorza kilometrami zbudowanych dróg
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.