Prezydent Duda spotkał się z senatorem McCainem

Prezydent Duda spotkał się z senatorem McCainem
(fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND)
PAP / kw

Bezpieczeństwo i współpraca regionalna były tematami spotkań bilateralnych, które w piątek wieczorem w Monachium odbył prezydent Andrzej Duda z senatorem USA Johnem McCainem, prezydentem Słowenii Borutem Pahorem i prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że rozmowa z senatorem McCainem dotyczyła m.in. polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych. Według prezydenckiego ministra McCain uspokajał polskiego prezydenta, że proces wyłaniania się nowej amerykańskiej administracji przebiega w sposób profesjonalny. Dodał, że amerykański senator potwierdził zainteresowanie USA sytuacją bezpieczeństwa w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

Rozmowa z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem dotyczyła niedawnego jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Prezydent Słowenii wymienił się z prezydentem Dudą informacjami na temat jego ostatniej wizyty w Moskwie" - powiedział prezydencki minister.

DEON.PL POLECA

Kolejne tematy spotkania to współpraca regionalna w ramach państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego a także przyszłość Unii Europejskiej - dodał prezydencki minister.

Z kolei z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda rozmawiał o planowanym na lipiec w Polsce szczycie Trójmorza (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) a także o zaproszeniu do udziału w nim przedstawicieli administracji amerykańskiej.

Na początku lutego podczas wizyty w Waszyngtonie Szczerski przekazał zaproszenie do udziału w szczycie Trójmorza dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Zaproszenie zostało przekazane w imieniu prezydentów Polski i Chorwacji.

Duda i Grabar-Kitarović są inicjatorami spotkań przywódców państw Trójmorza; pierwszy odbył się w ub. roku w Dubrowniku.

Inicjatywa ta ma służyć zacieśnianiu współpracy, w tym transportowej i energetycznej, krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

W sobotę zaplanowano rozmowy dwustronne polskiego prezydenta z prezydentami Bułgarii Rumenem Radewem i Ukrainy - Petro Poroszenką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda spotkał się z senatorem McCainem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.