Prezydent Duda wraz z pierwszą damą rozpoczęli oficjalną wizytę w Niemczech

Prezydent Duda wraz z pierwszą damą rozpoczęli oficjalną wizytę w Niemczech
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kk

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali we wtorek oficjalnie powitani w Berlinie przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Duda spotka się też z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy mają dotyczyć m.in. Trójmorza i Nord Stream 2.

Polska para prezydencka przyleciała do stolicy Niemiec w poniedziałek po południu. Tego dnia Andrzej Duda spotkał się z kierownictwem Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Deutschland GmbH w podberlińskim biurze firmy. We wtorek jest oficjalna część wizyty w RFN.

Po ceremonii oficjalnego powitania polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Steinmeiera i jego małżonkę Elke Buedenbender w ogrodach pałacu Bellevue i złożeniu podpisów w księdze pamiątkowej odbędą się rozmowy prezydentów "w cztery oczy". Następnie Duda i Steinmeier spotkają się z mediami.

Po południu w siedzibie niemieckiego MSZ obaj prezydenci wezmą udział w XIX Forum Polsko-Niemieckim zatytułowanym "Europa 1918-2018: historia z przyszłością".

Kolejnym punktem wizyty prezydenta Dudy będzie spotkanie z kanclerz Merkel. Politycy również będą rozmawiać "w cztery oczy".

DEON.PL POLECA

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy Dudy ze Steinmeierem i Merkel będą dotyczyły m.in. przyszłości Europy, relacji transatlantyckich, a także przyszłości polityki bezpieczeństwa w naszym regionie.

"Prezydent poruszy też kwestie, które są dzisiaj sporne w relacjach polsko-niemieckich, w tym oczywiście sprawę gazociągu Nord Stream 2, naszej oceny tego projektu, ale także głosów, które na temat tego gazociągu wybrzmiały na ostatnim szczycie państw wyszehradzkich" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że Duda będzie też "dyskutował o polityce europejskiej w kontekście naszego regionu i stanowiska Grupy Wyszehradzkiej w głównych problemach europejskich, a także projektu Trójmorza, do którego Niemcy zgłosiły swój akces, a Polska wyraziła zgodę na to, żeby Niemcy były partnerem zewnętrznym tej inicjatywy".

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda będzie też chciał porozmawiać z niemieckimi politykami o sytuacji wewnętrznej w Niemczech, która "jest bardzo dynamiczna, bardzo chwiejna". "To nie jest już stabilny kraj, jeśli chodzi o scenę polityczną" - dodał.

We wtorek wieczorem obie pary prezydenckie wezmą wspólnie udział w uroczystym koncercie wydawanym przez ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów odbędzie się w berlińskim Konzerthaus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda wraz z pierwszą damą rozpoczęli oficjalną wizytę w Niemczech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.