Prezydent i szef MSZ będą razem w Kijowie

Prezydent i szef MSZ będą razem w Kijowie
(fot. prezydent.pl)
PAP / mik

Prezydent Lech Kaczyński zaprosił szefa MSZ Radosława Sikorskiego do wspólnego udziału w uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - poinformował PAP prezydencki minister Mariusz Handzlik. Dodał, że Sikorski przyjął zaproszenie.

Minister spraw zagranicznych potwierdził w rozmowie z PAP, że udaje się do Kijowa.

Zdaniem Handzlika to "znak wspólnego podejścia do polityki wschodniej i poparcia Polski dla strategicznego partnera, jakim jest dla nas Ukraina".

Wylot prezydenta i towarzyszącej mu delegacji do Kijowa zaplanowany jest na środę wieczór. Uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odbędzie się w czwartek.

Zgodnie z decyzją ukraińskiego parlamentu, Janukowycz złoży przysięgę na wierność narodowi i obejmie prezydenturę 25 lutego. Według oficjalnych wyników wyborów, w drugiej turze głosowania, 7 lutego, Janukowycz zdobył 48,95 proc. poparcia, a jego rywalka Julia Tymoszenko 45,47 proc.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik poinformował, że podczas wizyty w Kijowie planowane jest spotkanie obu prezydentów. Minister Handzlik zapowiedział, że Lech Kaczyński powtórzy zaproszenie dla Janukowycza do złożenia wizyty w Polsce w jak najszybszym terminie.

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział we wtorek PAP, że obecność Lecha Kaczyńskiego na zaprzysiężeniu Janukowycza jest jasną deklaracją, że "Polska jest trwałym partnerem Ukrainy, że oczekujemy kontynuacji wzajemnej współpracy i oczekujemy, iż partnerstwo naszych krajów będzie się rozwijało".

Jak zaznaczył minister Stasiak, prezydent chce rozmawiać z Janukowyczem o współpracy dwustronnej Polski i Ukrainy np. w dziedzinie energetyki, ale także m.in. o relacjach z UE. - To zachęta i przesłanie dobrej współpracy na przyszłość – ocenił minister.

Także minister Handzlik zaznaczył, że "Ukraina pozostanie strategicznym partnerem Polski, a nasz kraj zamierza wspierać europejskie i transatlantyckie aspiracje Kijowa". Prezydencki minister zwrócił uwagę, że to będzie pierwsze spotkanie z Janukowyczem w nowej roli, ale - jak podkreślił - polski prezydent spotykał się już z nim kilkakrotnie jako premierem Ukrainy.

Minister Mariusz Handzlik zaznaczył, że obserwatorzy ukraińskich wyborów prezydenckich uznali, że były one demokratyczne i przeprowadzone zgodnie ze standardami, a nowo wybrany prezydent zapowiedział, że będzie kontynuował drogę reform.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent i szef MSZ będą razem w Kijowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.