Prezydent Komorowski z wizytą w Budapeszcie

Prezydent Komorowski z wizytą w Budapeszcie
Wizyta prezydenta w Polsce marzec 2011 (fot. prezydent.pl)
Agnieszka Szymańska / PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w piątek rano dwudniową wizytę w Budapeszcie. Wraz z prezydentem Węgier Palem Schmittem odsłoni Pomnik Męczenników Katynia. Komorowski weźmie też udział w spotkaniu prezydentów tzw. Grupy Arraiolos.

W ambasadzie polskiej w Budapeszcie Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia obywatelom węgierskim zasłużonym dla rozwoju przyjaźni polsko-węgierskiej. Prezydenci Polski i Węgier odsłonią też pomnik poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, który stanął w budapeszteńskim Parku Męczenników Katynia, a także zasadzą tam dęby, które będą symbolizować dwie węgierskie ofiary zbrodni - kapitanów Wojska Polskiego Aladara Emanuela Korompaya i Oskara Rudolfa Kuehnela.

Pomnik w węgierskiej stolicy będzie kolejnym pomnikiem katyńskim poza granicami naszego kraju.

Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, prezydent zaprosił do delegacji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta, wdowę po tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem poprzednim sekretarzu Rady Andrzeju Przewoźniku - Jolantę Przewoźnik i kilkunastu przedstawicieli Rodzin Katyńskich.

Komorowski weźmie ponadto udział w spotkaniu prezydentów Grupy Arraiolos, która skupia Austrię, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Polskę, Portugalię, Węgry i Włochy.

Sokołowski zaznaczył, że podczas sesji plenarnych prezydent Komorowski będzie mówił m.in. o priorytetach polskiego przewodnictwa w Radzie UE w drugiej połowie br.: o integracji europejskiej jako źródle wzrostu gospodarczego, bezpiecznej Europie i stabilnym sąsiedztwie Unii Europejskiej.

Jak dodał, prezydent opowie się za wzmocnieniem wspólnej unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. "Prezydent będzie mówił także o współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej i w regionie Morza Bałtyckiego, wskazując na Polskę, która chciałaby odgrywać rolę łącznika pomiędzy unijną strategią dla regionu Morza Bałtyckiego i strategią naddunajską" - powiedział prezydencki minister.

W dyskusji Bronisław Komorowski odniesie się także do wydarzeń w Afryce Północnej, podkreślając - informował Sokołowski - że w świetle ostatnich wydarzeń w tym regionie, UE "powinna wspierać działania zmierzające do wypracowania nowych relacji z południowymi sąsiadami Europy".

- Przedstawi polską propozycję utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji w celu wspierania nowych elit państw partnerskich regionu Południa i Wschodu. Podkreśli też, że reagując na niespodziewane wybuchy społeczne w południowym sąsiedztwie Europy Unii Europejskiej nie wolno zapominać o wschodniej części kontynentu - powiedział minister.

Spotkanie Grupy Arraiolos będzie także okazją do rozmów dwustronnych.

W piątek Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem, a w sobotę z prezydentem Słowenii Danilo Tuerkiem. Jak poinformował Jaromir Sokołowski, rozmowa z Fischerem będzie dotyczyła m.in. planowanej na początku lipca wizyty Komorowskiego w Austrii i otwarcia 1 maja br. austriackiego rynku pracy dla Polaków.

W marcu prezydent Węgier Pal Schmitt odwiedził Warszawę i Poznań. Komorowski i Schmitt rozmawiali wtedy m.in. o szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w drugiej połowie roku w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Komorowski z wizytą w Budapeszcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.