Prezydent: o sprawach rolników myśli się obecnie bardzo poważnie

Prezydent: o sprawach rolników myśli się obecnie bardzo poważnie
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / jb

O sprawach rolników myśli się obecnie bardzo poważnie - mówił prezydent Andrzej Duda w piątek podczas spotkania z mieszkańcami Drawska Pomorskiego. Zapewnił, że gdyby doszło do klęski suszy, minister rolnictwa ma zabezpieczone środki, aby udzielić rolnikom pomocy.

Andrzej Duda przypomniał, że są okolice Drawska Pomorskiego, to tereny, gdzie mieszka bardzo dużo rolników, gdzie istniały PGR-y.

"Wiem, że zmagacie się państwo z problemami, i to wielkimi, właściwie można powiedzieć śmiało od samego początku lat 90. Niezwykły wstrząs, jaki przeżyły te ziemie, tu, właśnie na zachodzie Polski, kiedy - można śmiało tak powiedzieć - zamordowano Państwowe Gospodarstwa Rolne, ilu ludzi straciło wtedy swoją pracę, ilu ludzi straciło wtedy sens życia, ilu ludzi zeszło wtedy niestety na manowce życia, dla ilu ludzi to się źle skończyło" - mówił prezydent.

Podkreślił, że mądra polityka - ukierunkowana na wspieranie obszarów wiejskich, na to by szukać nowych możliwości rozwoju i wspierać tam gdzie jest potrzeba - przyniesie efekty.

Andrzej Duda mówił także o ustawie, która nie pozwala na sprzedaż ziemi rolnej nie rolnikom. "Chcę bardzo, bardzo mocno powiedzieć, że zrealizowaliśmy zobowiązanie dotyczące ochrony polskiej ziemi. Dziękuję za to bardzo rządowi, dziękuję ówczesnemu ministrowi rolnictwa, dziękuje wszystkim jego współpracownikom" - powiedział. "To był właśnie postulat, który wyszedł stąd. To tu najbardziej protestowano wobec tego, że setki, tysiące hektarów przechodziło w obce ręce i polski rolnik nie mógł na nich gospodarować. To zostało zatrzymane" - podkreślił.

Prezydent mówił także, że cieszy się z tego, że również "obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski dba o rolników, myśli z wyprzedzeniem o ich problemach".

"Często słyszy się, że w tym roku znowu dotyka nas klęska suszy. Otóż mogę zapewnić wszystkich rolników, szanownych państwa, gdyby rzeczywiście do klęski suszy dochodziło, minister ma zabezpieczone środki na to, aby w takich sytuacjach udzielić pomocy. Zapewniał mnie o tym i jestem przekonany, że tak jest. I mogę państwa zapewnić, że ta pomoc udzielana jest sprawnie i szybko" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że "dużo jest w rękach lokalnych włodarzy, dużo w rękach gmin - które prowadzą działania z ocenianiem strat, ale ministerstwo działa w tym zakresie sprawie, mogę o tym zapewnić".

"Możecie się państwo tym nie martwić, oczywiście na tyle na ile jest to możliwe, bo sama susza w sobie jest ogromnym zmartwieniem i przecież rolnik nie chce uzyskać pieniędzy, rolnik chce zrealizować swoje zadanie, jakim jest wytworzenie płodów rolnych, jakim jest później ich przekazanie dalej konsumentom, ich sprzedanie, to wszystko co jest - można powiedzieć - dziełem jego życia" - mówił Andrzej Duda.

"Chcę mocno to podkreślić, że myśli się w tej chwili rzeczywiście o sprawach rolników bardzo poważnie i to jest taki element działalności, który jest realizowany" - podkreślił prezydent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: o sprawach rolników myśli się obecnie bardzo poważnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.