Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego Cz. Bieleckiego, W. Kućmę i W. Siemaszkę

Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego Cz. Bieleckiego, W. Kućmę i W. Siemaszkę
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / ms

Prezydent Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 maja odznaczył w piątek na Zamku Królewskim Orderami Orła Białego b. opozycjonistę Czesława Bieleckiego, rzeźbiarza Wincentego Kućmę oraz żołnierza AK, badacza tragedii polskiej ludności na Wołyniu w czasie II wojny światowej Władysława Siemaszkę.

Odznaczenia Orderu Orła Białego są przyznawane najwybitniejszym, tym, po których zostanie jakieś dzieło, które zrealizowali dla Polski, dla narodu, czasem dla ludzkości, a więc coś wielkiego - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda.

- Nie są przyznawane za upływ czasu, wręcz przeciwnie - są przyznawane za to, że ktoś jest wybitny. Albowiem jakiś element naszego życia, naszej rzeczywistości, tego, co nas otacza, czy tego, co było zdołał zatrzymać w czasie, że stworzył coś, co pozostanie nawet wtedy, kiedy czas dla niego upłynie i on odejdzie" - powiedział Andrzej Duda. "Zostanie po nim jakieś dzieło, które zrealizował dla Polski, dla narodu, czasem dla ludzkości - a więc coś wielkiego" - dodał prezydent.

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i polityk, działacz opozycji w PRL, założyciel i szef Wydawnictwa CDN, poseł na Sejm III kadencji, został odznaczony za zasługi w krzewieniu ideałów wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka w PRL, za działalność publiczną i państwową.

DEON.PL POLECA


Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego Cz. Bieleckiego, W. Kućmę i W. Siemaszkę - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/Rafał Guz)

Rzeźbiarz, medalier, rysownik i twórca Pomnika Powstania Warszawskiego i Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej Wincenty Kućma został uhonorowany w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz popularyzowanie historii polskiego czynu niepodległościowego.

Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego Cz. Bieleckiego, W. Kućmę i W. Siemaszkę - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/Rafał Guz)

Żołnierz Armii Krajowej, ps. Wir, prawnik, działacz kresowy i jeden z najbardziej zasłużonych badaczy i dokumentalistów tragedii polskiej ludności na Wołyniu w okresie II wojny światowej Władysław Siemaszko został uhonorowany za zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy historycznej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego Cz. Bieleckiego, W. Kućmę i W. Siemaszkę - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. PAP/Rafał Guz)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego Cz. Bieleckiego, W. Kućmę i W. Siemaszkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.