Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego

Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / mh

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa wodnego - podała w piątek Kancelaria Prezydenta. Przepisy zakładają m.in., że samorządy będą musiały zmodernizować blisko 300 oczyszczalni ścieków. Chodzi o to, by w ściekach ograniczyć ilość azotu i fosforu.

Nowe prawo będzie wdrażać do polskich przepisów m.in. unijną dyrektywę wodną, powodziową i ściekową.
Zgodnie z prawem wspólnotowym państwa członkowskie są zobowiązane do ochrony i poprawy stanu wszystkich wód gruntowych i powierzchniowych rzek, jezior, kanałów oraz wód przybrzeżnych, m.in. poprzez ograniczenie ilości związków azotu i fosforu w ściekach komunalnych. Azot i fosfor powodują tzw. eutrofizację wód, czyli przede wszystkim gwałtowny rozrost roślinności, co w konsekwencji wpływa na stan akwenu.
Przepisy przewidują, że w ciągu 10 lat trzeba będzie zmodernizować ok. 300 oczyszczalni ścieków. Zgodnie z wyliczeniami resortu środowiska, inwestycje mają kosztować 918 mln zł.
Jak wcześniej zapewniał wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, gminy, które będą prowadzić takie działania, będą mogły liczyć na pożyczki i dotacje m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. W trwającej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 na cele związane z gospodarką ściekową przeznaczonych ma zostać ponad 2 mld euro.
W noweli Prawa wodnego funkcjonuje pojęcie aglomeracji - czyli terenu, z którego ścieki są zbierane przez kanalizację (na słabo zaludnionych terenach budowa kanalizacji nie jest opłacalna). W noweli wskazano, że dla aglomeracji liczących od 10 do 15 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców - przelicznik stosowany do oceny ilości produkowanych ścieków - PAP) zmodernizowane muszą zostać 174 oczyszczalnie ścieków. W przedziale 15-100 tys. RLM unowocześnić trzeba będzie 85 oczyszczalni w blisko 70 aglomeracjach, a powyżej 100 tys. RLM - modernizacji ma być poddanych 19 oczyszczalni w 8 aglomeracjach.
W miejscach, gdzie infrastruktura jest rozproszona i gdzie nie opłaca się budowa kanalizacji, samorządy mogą tworzyć np. przydomowe oczyszczalnie bądź tzw. zbiorniki bezodpływowe.
Nowelizacja Prawa wodnego ma wpłynąć również na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego kraju.
Prawo wspólnotowe wymaga, aby plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy miały formę aktu powszechnie obowiązującego. W Polsce będą to rozporządzenia Rady Ministrów, które są obecnie przygotowywane.
Nowe Prawo wodne ma zlikwidować nieprawidłowości, jakie występują w przypadku prac utrzymaniowych rzek. Chodzi o sytuację, kiedy prace regulacyjne są klasyfikowane jako utrzymaniowe, przez co nie jest m.in. potrzebne przeprowadzenie oceny oddziaływania na obszary Natura 2000.
Prezydent podpisał ustawę dot. krótszego czasu pracy niepełnosprawnych
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę, która przywraca regułę, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracują nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
W 2012 r. wydłużono czas pracy osób niepełnosprawnych z 7 do 8 godzin dziennie. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogli pracować w skróconych normach czasu pracy tylko na wniosek lekarza. TK w czerwcu 2013 r. zakwestionował przepis uzależniający stosowanie skróconego wymiaru czasu pracy od uzyskania zaświadczenia od lekarza.
Trybunał wskazał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją, m.in. dlatego że nie przewiduje żadnej procedury odwoławczej w razie odmowy wystawienia zaświadczenia o konieczności zastosowania skróconej normy czasu pracy.
Ustawa realizuje ten wyrok i przywraca stan sprzed 2012 r., kiedy to siedmiogodzinny czas pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności obowiązywał z mocy prawa, bez wymogu uzyskiwania zaświadczeń lekarskich.
Zgodnie z ustawą czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie będzie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.
Projekt ustawy został przygotowany przez rząd i trafił do parlamentu jako pilny, ponieważ 10 lipca mija termin, jaki TK dał na wejście w życie nowych przepisów.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.