Prezydent podpisał nowelizację ustawy o RPO

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o RPO
PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, która przyznaje RPO większe uprawnienia podczas wizytacji więzień oraz prawo przetwarzania danych osobowych - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja, której projekt przygotował Senat, została uchwalona przez Sejm 18 sierpnia. Zwiększa ona uprawnienia Rzecznika podczas wizytacji więzień. Związane jest to z przystąpieniem Polski do protokołu fakultatywnego konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur; w rozumieniu protokołu RPO wykonuje zadania krajowego mechanizmu prewencji. Rzecznik będzie mógł zatem rejestrować dźwięk i obraz w więzieniach, a jego działalność w tym zakresie będzie finansowana z budżetu państwa.

DEON.PL POLECA
Protokół fakultatywny zakłada także, że organ wizytujący ma obowiązek regularnego sprawdzania sposobu traktowania osób pozbawionych wolności. Taki zapis znalazł się w też w noweli, bowiem dotychczas obowiązujące przepisy określały, że RPO podejmuje swoje czynności, gdy dowie się o możliwości naruszenia wolności oraz praw człowieka i obywatela.

Zgodnie z nowelą RPO będzie mógł zgodnie z prawem przetwarzać dane osobowe. Dotychczasowe przepisy nie dawały mu takich uprawnień. Na tę lukę prawną w ubiegłym roku zwracał uwagę Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Jak podała na swych stronach internetowych Kancelaria Prezydenta, nowelizacja ustawy o RPO została podpisana w piątek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o RPO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.