Prezydent: policja odpowiada na wyzwania współczesności

Prezydent: policja odpowiada na wyzwania współczesności
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / jp

Prezydent zwrócił również uwagę na "wielką tradycję poświęcenia", która jest - według niego - częścią historii polskiej policji.

- Służba policjantów ma niezwykłą wagę dla Rzeczypospolitej, jej obywateli i ich bezpieczeństwa; stoi za nią "wielka tradycja poświęcenia" - powiedział na niedzielnych obchodach święta policji w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości uczestniczy też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak; listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło.

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował i pogratulował m.in. funkcjonariuszom, którzy odebrali podczas niedzielnych uroczystości nominacje generalskie i odznaczenia. Podkreślił też niezwykłą wagę służby pełnionej przez policjantów dla Rzeczypospolitej, jej obywateli i ich bezpieczeństwa.

- To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli, stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, aby chronić życie, zdrowie i mienie innych - swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi - mówił Duda.

Prezydent zwrócił również uwagę na "wielką tradycję poświęcenia", która jest - według niego - częścią historii polskiej policji.

- Bo nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa - powiedział.

- To wielka tradycja, która cieszę się, że w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej policji - zaznaczył Duda.

Prezydent zadeklarował jednocześnie, że chciałby uczynić wszystko, by polscy policjanci "mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną".

Przypomniał w tym kontekście, że przed rokiem wraz z ministrem Błaszczakiem i wiceszefem MSWiA odpowiedzialnym za nadzór nad policją Jarosławem Zielińskim zapowiedzieli program modernizacji polskiej policji.

- Bardzo się cieszę i dziękuję, panie ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, że jest realizowany - dodał Duda.

Wyraził też satysfakcję z tego, że policja odpowiada na wyzwania współczesności, a także, iż "polski policjant będzie lepiej zarabiał" i - w związku z tym - czuł "godność swojej służby, również od strony materialnej, może przyziemnej, ale ważnej" oraz że będzie "dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: policja odpowiada na wyzwania współczesności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.