Prezydent: Powstanie Warszawskie - jednym z kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej Polski

Prezydent: Powstanie Warszawskie - jednym z kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej Polski
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP / kk

Powstanie Warszawskie to był jeden z tych wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowych uroczystości w Parku Wolności. Ocenił, że dzięki tamtej walce mamy wolną Polskę.

Prezydent Duda, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz licznie przybyli powstańcy i harcerze biorą udział we wtorkowych uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystości są częścią obchodów zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski, żeby móc pobyć, chociaż przez chwilę, w waszym otoczeniu, żeby móc doświadczyć waszej obecności, żeby móc posłuchać waszych słów, żeby móc wam służyć, tak jak wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej na początku swojego życia, jako bardzo młodzi ludzie, narażając dla niej życie, tam, gdzie tak wiele sióstr, braci i przyjaciół zginęło" - mówił prezydent, zwracając się do powstańców.

Podkreślił, że "Powstanie Warszawskie było wielkim aktem heroizmu". "Ale kiedy dzisiaj wręczałem te Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, to mogłem tylko dziękować za tę właśnie niepodległość, tę którą dzisiaj mamy, tę w której dzisiaj żyjemy, także dzięki Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom" - dodał.

Jak mówił, powstanie to był "jeden z tych wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej". "Zawsze było to wielkie marzenie o wolności. Po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna ten mit powstania cały czas trwał. W dużym stopniu jako zakazany, przecież tego doświadczyliście" - zaznaczył.

Prezydent ocenił, że "dzisiaj właśnie dzięki tamtej walce mamy wolną Polskę, w pełni suwerenną, w pełni niepodległą". "Od 15 lat możemy cieszyć się tym pomnikiem, jaki został w Warszawie zbudowany dzięki determinacji prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Warszawy, potem prezydenta Rzeczypospolitej" - dodał.

Wcześniej podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je powstańcy oraz osoby zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: Powstanie Warszawskie - jednym z kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.