Prezydent: UE musi być spójna ws. migracji

Prezydent: UE musi być spójna ws. migracji
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / pk

Prezydent Andrzej Duda liczy na to, że Unia Europejska wypracuje spójną politykę dotyczącą problemu migracji. Prezydent we wtorek w TVP Info był pytany, czy jest szansa na kompromis w Europie wobec kryzysu związanego z uchodźcami.

- Mam nadzieję, że przede wszystkim jest szansa na spójną politykę w ramach Unii Europejskiej - mówił Duda. Według niego, dziś Unia już widzi przede wszystkim, że problem ma źródło na zewnątrz. - Czyli po pierwsze trzeba bronić i wzmocnić zewnętrzną granicę Unii Europejskiej - powiedział prezydent. Przypomniał, że Polska ma prawie 1200 km granicy z państwami nieunijnymi. - Ze swojego obowiązku jej ochrony wywiązujemy się dobrze - ja to wszędzie podkreślam, że my pod tym względem wykonujemy nasze obowiązki jako członek Unii Europejskiej - dodał.

DEON.PL POLECA
Po drugie - kontynuował - trzeba zwalczać przestępczość przemytniczą; po trzecie - zaznaczył - trzeba wesprzeć te kraje, na obszarze których znajdują się obozy uchodźców. - To jest Turcja, Liban. One wymagają wsparcia, wprowadzenia w tym zakresie przez Unię Europejską z nimi wspólnej polityki - przekonywał prezydent.

- To przed wszystkim dziś powinno być realizowane; to powinny być te kierunki działania w ramach Unii i tu rzeczywiście konieczna jest solidarność - mówił Duda. Solidarność - tłumaczył - rozumiana jako partycypowanie w kosztach, ale też - w razie konieczności - wysłanie pomocy, chociażby w postaci funkcjonariuszy straży granicznej do tego, żeby zewnętrzną granicę UE jak najlepiej chronić.

Prezydent uważa, że strefa Schengen to jeden z największych dorobków Unii Europejskiej. - Myślę, że z punktu widzenia przeciętnego polskiego obywatela to właśnie jest symbol wolności w ramach UE, że możemy przejechać granicę i że ledwo ją zauważamy, że nikt nas nie kontroluje. Stałoby się bardzo źle, gdyby doszło do załamania strefy Schengen - mówił Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: UE musi być spójna ws. migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.