Prezydent Warszawy, kardynał Kazimierz Nycz i naczelny rabin Polski apelują o pomoc dla migrantów

Prezydent Warszawy, kardynał Kazimierz Nycz i naczelny rabin Polski apelują o pomoc dla migrantów
Kardynał Kazimierz Nycz (fot. deon.pl)
2 tygodnie temu
PAP / ml

Wspólną zbiórkę na rzecz migrantów na granicy polsko-białoruskiej zainicjowali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z metropolitą warszawskim Kazimierzem Nyczem, naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem i z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot religijnych.

"W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej" – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, arcybiskupa warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzego Samca, biskupa naczelnego Kościoła starokatolickiego Marka Marię Karola Babiego, ks. Bogdana Krubę z Kościoła greckokatolickiego i ks. Doroteusza Sawickiego z Kościoła prawosławnego.

Wsparcie dla migrantów. Apel o pomoc

Autorzy zaznaczyli, że sytuacja w strefie przygranicznej "wywołuje dawno niespotykany odruch solidarności wobec potrzebujących i skrzywdzonych, z drugiej zaś budzi dyskusję o statusie uchodźców". Jednak – według nich – "skomplikowana i wielowątkowa sytuacja nie powinna przesłonić najważniejszego – człowieka, któremu trzeba pomóc tu i teraz".

"Dlatego my – przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych Warszawy, razem z prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy, chcemy dziś wspólnie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, zarówno wierzącymi, jak i niewyznającymi żadnej religii, w sposób zdecydowany okazać współczucie i solidarność wobec potrzebujących migrantów i uchodźców" – podkreślili.

"Jesteśmy przekonani, że ponad wszystkimi argumentami w dyskusji na temat politycznych aspektów kryzysu migracyjnego musi zatriumfować szacunek dla każdej osoby ludzkiej, a wszystkie nasze działania powinny być oparte na uznaniu jej niezbywalnej godności i motywowane potrzebą szybkiej pomocy" – dodali.

Sygnatariusze listu zaapelowali o wspieranie organizacji pomocowych zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie.

"Wierzymy, że najważniejsza granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice zawsze powinny być otwarte" – zastrzegli.


O zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy w kościołach zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritasu Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

W dniach 27-28 listopada zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie migrantów, zorganizuje miasto stołeczne Warszawa. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży i do Hajnówki.

Zbiórka odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00 (a w niektórych lokalizacjach do godz. 18.00). Dary będą przyjmowane w miejskich punktach, m.in. na Pradze, Żoliborzu, Ursusie, Wawrze czy w Śródmieściu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski
23,03 zł
32,90 zł

Credo księdza Jana Kaczkowskiego

Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą.

Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości...

Skomentuj artykuł

Prezydent Warszawy, kardynał Kazimierz Nycz i naczelny rabin Polski apelują o pomoc dla migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.