Prezydent: zadaniem Polski - obrona wspólnoty wolnych narodów i równych państw

Prezydent: zadaniem Polski - obrona wspólnoty wolnych narodów i równych państw
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / kk

Zadaniem Polski jest obrona porządku opartego na wspólnocie wolnych narodów i równych państw - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda otwierając II. Ogólnopolski Kongres Europeistyki "Państwo w Unii Europejskiej", na Uniwersytecie Szczecińskim.

Jak podkreślił dla Polaków "ład oparty na współpracy wolnych i równych narodów jest bezalternatywny". "Tylko bowiem w takim porządku jesteśmy w stanie swobodnie, pokojowo realizować nasz potencjał, z pożytkiem dla przyszłych pokoleń naszych rodaków oraz dla Europy" - wskazywał prezydent.

Mówił też o korzeniach europejskiej integracji i zwracał uwagę, że tzw. "koncert mocarstw", z którym mieliśmy do czynienia w przeszłości, miał negatywny wpływ na historię Polski i państw naszego regionu.

"Można zadać bardzo ważne pytanie patrząc na dzisiejsze czasy: czy zniknęła w Europie pokusa powrotu do polityki «koncertu mocarstw», czy zniknęła pokusa, by układać się z innymi silnymi graczami, kosztem krajów średnich i małych, czy wszyscy przyjęli do wiadomości, że Europa jest jedna i wspólna bez podziału na Zachód i Wschód oraz, że każde państwo ma w niej równe prawa i powinno być traktowane tak samo?" - wskazywał.

Ocenił, że "dziś blisko sto lat po zmianie europejskiego ładu, zmianie która przyniosła nam niepodległość, zadaniem Polski jest obrona porządku opartego na wspólnocie wolnych narodów i równych państw". "Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot" - podkreślił Duda.

Przed budynkiem Wydziału Humanistycznego, gdzie odbywa się kongres, demonstrowała grupa Komitetu Obrony Demokracji z flagami polskimi i Unii Europejskiej.

"Państwo w Unii Europejskiej" jest tematem przewodnim kongresu, który wpisuje się w obchody 60-lecia Traktatów Rzymskich. W ostatni dzień kongresu, w piątek, odbędzie się debata dotycząca przyszłości Unii Europejskiej z udziałem komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbiety Bieńkowskiej.

Po południu na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) prezydent spotka się z żołnierzami i kierownictwem ćwiczenia Dragon-17, a także obejrzy pokaz dynamiczny wojsk. Wizytę na poligonie ma złożyć również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: zadaniem Polski - obrona wspólnoty wolnych narodów i równych państw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.