Projekt tablicy nad sarkofagiem Kaczyńskich

PAP / apd

Łacińska sentencja "Corpora dormiunt vigilant animae" - "ciała śpią, dusze czuwają" oraz nazwiska wszystkich ofiar znajdą się na tablicy, upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, która ma zostać umieszczona w krypcie Katedry na Wawelu.

Ta sama łacińska sentencja znajduje się na baldachimie nad wyjściem z grobów królewskich w Katedrze na Wawelu.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała PAP w środę, że zgodnie z projektem tablicy, opracowywanym przez Martę Witosławską, autorkę projektu sarkofagu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, znajdzie się na niej łacińska sentencja, a pod nią napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r.". Poniżej zostanie umieszczona lista wszystkich ofiar katastrofy. Rozpoczną ją nazwiska Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Ryszarda Kaczorowskiego. Kolejne nazwiska będą umieszczone w kolejności alfabetycznej.

Tablica jest już przygotowywana na koszt budżetu państwa. Zamówił ją na początku lipca wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

DEON.PL POLECA

Według rzeczniczki, tablica o wymiarach 193x115 cm wykonywana będzie z gładkiego różowego piaskowca - taki rodzaj kamienia uzyskał akceptację konserwatora zabytków. Ma być gotowa w drugiej połowie sierpnia. Wtedy zostanie przekazana do dyspozycji gospodarza Katedry Wawelskiej kardynała Stanisława Dziwisza, o czym metropolita krakowski został przez wojewodę poinformowany.

Przewidywany koszt tablicy to 15 tys. zł. Służby wojewody zapewniają, że nie ma żadnych problemów w jej sfinansowaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Projekt tablicy nad sarkofagiem Kaczyńskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.