Prokuratorzy skarżą zmiany w ustawie o sądach

Prokuratorzy skarżą zmiany w ustawie o sądach
(fot. holder / morguefile.com)
7 lat temu
"Nasz Dziennik" / PAP / pz

Zmiany w ustawie o sądach powszechnych naruszają Konstytucję, uważa Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, który przygotował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, informuje "Nasz Dziennik".

Gazeta podkreśla, że działania te popiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które od początku krytykowało zapisy zaproponowane przez resort sprawiedliwości, a przyjęte przez Sejm w sierpniu ub.roku.

Wniosek do TK składa związek prokuratorów, z uwagi na to, że stowarzyszenie sędziów nie ma takich uprawnień. Jednak w całej rozciągłości solidaryzuje się z tą decyzją, twierdzi "ND".

Protesty przeciwko ustawie, która przewiduje m.in. wprowadzenie ocen okresowych dla prokuratorów i sędziów, co zdaniem tych środowisk narusza gwarancje niezawisłości i niezależności, trwają od chwili pojawienia się projektu nowelizacji przygotowanej przez resort sprawiedliwości.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie zapowiedziała już wcześniej Krajowa Rada Sądownictwa. Ma on trafić do Trybunału w najbliższych tygodniach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prokuratorzy skarżą zmiany w ustawie o sądach
Komentarze (1)
A
Antoni
25 stycznia 2012, 11:27
Najwyższy czas aby prokuratorzy i sędziowe byli oceniani z tego co robią. Jak potrafią niewłaściwie kierować akty oskarżenia,latami negować prawomocne wyroki.  Jak to robią wystarczy oglądać program" Państwo w Państwie". A panowie sędziowie którzy wydają  za niesprawiedliwe wyroki, procesy toczące się latami? Ile zostało przez nich zniszczonych moralnie i materialnie niewinnych ludzi. Czy oni ponoszą  karę za swoje niedbalstwa.?  Odpowiadają tylko przed swłasnym sumieniem(jakim?) i Bogiem w którego często nie wierzą. Jest też pytanie kto i za co będzie ich oceniał?  Jeżeli będzie to ocena która wykaże że dany prokurator czy sądzia wydawał niesprawiedliwe wyroki, nieudolnie prowadził latami proces, powinien być usunięty z zawodu. Gorzej  gdy będzie to ocena za poglądy religije, wysoką moralność która nie podoba się innym prawnikom.

Skomentuj artykuł

Prokuratorzy skarżą zmiany w ustawie o sądach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.