Prokuratura postawiła zarzuty b. prezesowi i b. dyrektorom PKN Orlen

Prokuratura postawiła zarzuty b. prezesowi i b. dyrektorom PKN Orlen
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / ml

Zarzuty niedopełnienia obowiązków, które doprowadziły do wyrządzenia szkody spółce PKN Orlen w wysokości ponad 3,4 mln zł - postawiła Prokuratura Regionalna w Łodzi b. prezesowi koncernu Jackowi K. i dwóm b. dyrektorom - Michałowi S. i Leszkowi K.

Poinformował o tym w środę rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.

Przedstawione członkom byłego kierownictwa PKN Orlen SA zarzuty związane z niegospodarnością w wielkich rozmiarach dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu spółki. Chodzi o nieprawidłowe rozliczenie jednego z eventów organizowanych na zlecenie koncernu paliwowego.

"To kwestie związane z prawidłowością rozliczenia kwot należnych za bilety zorganizowanego na Stadionie Narodowym festiwalu motoryzacyjnego Verva Street Racing z 2014 roku. Wysokość szkody ujęta w zarzutach przedstawionych podejrzanym przekracza 3,4 mln zł" - wyjaśnił Bukowiecki.

Prokuratora Krajowa poinformowała, że b. prezesowi PKN Orlen Jackowi K. śledczy zarzucili niedopełnienie ciążących na nim obowiązków, w tym niepodjęcie właściwych działań, niewdrożenie odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, a także, że nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne.

DEON.PL POLECA

"Brak podjęcia stosownych działań przez prezesa sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia PKN Orlen SA znacznej szkody majątkowej. Co więcej zaniechania prezesa doprowadziły do wyrządzenia spółce szkody w kwocie ponad 3 miliony 400 tysięcy zł w związku z niewłaściwym rozliczeniem jednego z festiwali motoryzacyjnych" - podkreślono w komunikacie.

Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją imprezy z 2014 r. Według PK, b. dyrektorzy koncernu doprowadzili do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego wydarzenia, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną, czym wyrządzili PKN Orlen S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

Wszystkim grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

"Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconego przestępstwa. Złożyli wyjaśnienia, odpowiadali na pytania prokuratora" - dodał prok. Bukowiecki.

Obecnie trwa przesłuchanie trzeciego z podejrzanych - b. dyrektora Leszka K. Po jego zakończeniu prokuratorzy zdecydują o środkach zapobiegawczych wobec zatrzymanych.

Jacek K., który prezesem PKN Orlen był od 2008 do 2015 r. oraz dwaj b. dyrektorzy koncernu - Michał S. i Leszek K. zostali zatrzymani we wtorek rano przez agentów CBA. "Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA" - podała prokuratura.

Od kwietnia ub. r. śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzka prokuratura. Jego główny wątek dot. niegospodarności na szkodę PKN Orlen SA w związku ze zlecaniem, nadzorowaniem i rozliczaniem usług powierzanych dwóm firmom zewnętrznym, specjalizującym się w organizacji eventów, spotkań, konferencji itp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prokuratura postawiła zarzuty b. prezesowi i b. dyrektorom PKN Orlen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.