Prokuratura: Uchylenie immunitetu niezbędne

Prokuratura: Uchylenie immunitetu niezbędne
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

W ocenie prokuratora prowadzącego śledztwo są dostateczne podstawy do przyjęcia, że minister transportu Sławomir Nowak w sposób świadomy nie wykazał zegarka w oświadczeniach majątkowych - poinformowała w piątek warszawska prokuratura.

Prokuratura skierowała do prokuratora generalnego wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego ministrowi Nowakowi. - Uchylenie immunitetu jest niezbędne, abyśmy mogli dalej procedować i ewentualnie przedstawić posłowi zarzuty - poinformowała dziennikarzy prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Chodzi o niewykazanie przez posła w kolejno składanych oświadczeniach majątkowych składnika mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, tj. o niewykazanie zegarka renomowanej firmy - powiedziała Calów-Jaszewska. Dodała, że z dwóch opinii biegłego wynikało, że zegarek jest wart minimum 17 tys. zł.

Prokurator zaznaczyła, że przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego jest przestępstwem formalnym. - Oznacza to, że karalne jest samo złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą i bez znaczenia pozostaje kwestia, czy poseł zegarek ukrywał, czy też nie - dodała.

W sprawie chodzi o oświadczenia majątkowe składane od listopada 2011 r. do marca 2013 r. Formalnie za składanie fałszywych oświadczeń grozi maksymalnie do trzech lat więzienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prokuratura: Uchylenie immunitetu niezbędne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.