Protest przeciw reorganizacji sądów

Protest przeciw reorganizacji sądów
Pokojowa manifestacja pracowników sądów powszechnych, zorganizowana m.in. przez Krajową Radę Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP odbyła się przed Sejmem. (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / slo

Kilkuset urzędników sądów rejonowych oraz samorządowców z całej Polski protestuje w piątek w stolicy przeciwko planom reorganizacji ich sądów. Domagają się też podwyżek wynagrodzeń. Chcą wręczyć petycję w tej sprawie parlamentowi i ministrowi sprawiedliwości.

- Nie mamy gwarancji, że urzędnicy zatrudnieni w sądach, które zostaną zniesione i przyłączone do innych sądów, będą mieli możliwość dalszej pracy. Jak takie osoby odnajdą się np. po przeniesieniu ich do odległej głównej siedziby sądu z jego wydziału zamiejscowego, który dziś jest osobnym sądem? - mówiła PAP przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości Beata Tomaszewska.

Dodała, że zgodnie z postulatami związkowców planowana reorganizacja powinna zostać zawieszona - i m.in. tego protestujący domagają się w petycji do władz. Protest, w którym według organizatorów bierze udział co najmniej kilkuset uczestników, współorganizuje kilka związków zawodowych - w tym sekcja NSZZ "Solidarność" pracowników sądownictwa.

Protest rozpoczął się przed Sejmem, a zakończy się przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości i kancelarią premiera. Akcję popiera m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". "Stowarzyszenie podziela obawy związków zawodowych związane z planowanymi przez ministra sprawiedliwości zmianami w strukturze sądownictwa, które nie są poprzedzone należytą analizą rzeczywistych potrzeb oraz możliwych konsekwencji" - napisała "Iustitia" w przyjętej niedawno uchwale.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin wielokrotnie zapewniał, że operacja ta nie jest "likwidacją", lecz "reorganizacją" tego szczebla sądownictwa i że żaden sąd, ani etat sędziowski, nie zniknie - zmieni się tylko to, że nie będzie etatów prezesów tych mniejszych sądów, co ma stanowić oszczędność budżetową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Protest przeciw reorganizacji sądów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.