Przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwają uroczystości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwają uroczystości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości
fot. PAP/Albert Zawada
PAP

W piątek w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których bierze udział prezydent Andrzej Duda, a także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

W uroczystościach biorą również udział marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, premier Mateusz, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart. Zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy oraz Gitanasa Nausedy, który - wraz z małżonką Dianą Nausediene - przebywa z wizytą w Polsce. Przywódcy Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wieniec na płycie grobu złoży też m.in. premier Morawiecki.

Prezydentowi Polski towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Wieńce zostaną też złożone przed znajdującym się przy placu Piłsudskiego pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwają uroczystości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.