Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch
(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
PAP/ ed

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch profesorowi Giuseppe Conte i zaapelował o "jedność i solidarność" krajów Unijnych. Conte został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Tusk dodał, że mianowanie Conte na premiera ma miejsce "w momencie, który ma kluczowe znaczenie dla Włoch i dla całej Unii Europejskiej". "Aby pokonać nasze wspólne wyzwania, potrzebujemy, bardziej niż kiedykolwiek, jedności i solidarności" - powiedział Tusk.

Donald Trump spotka się z wysłannikiem Korei Płn. Kim Jong Czolem >>

Nowy rząd Włoch utworzyły po prawie trzech miesiącach impasu politycznego antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga. Premier Conte ma 53 lata; ukończył prawo na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, a następnie rozpoczął pracę jako adwokat. Jednocześnie był wykładowcą prawa na kilku uczelniach, ostatnio w Rzymie i we Florencji.

DEON.PL POLECA

Rząd powstał za drugim podejściem. 27 maja Conte, jako desygnowany na premiera, złożył na ręce prezydenta Mattarelli rezygnację z misji utworzenia rządu z powodu kontrowersji wokół kandydatury na ministra finansów. Misję tę otrzymał ponownie w czwartek, a więc po niespełna 100 godzinach. Takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy we Włoszech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.