Przewozy Regionalne odwołują osiem pociągów

Przewozy Regionalne odwołują osiem pociągów
PAP / slo

Osiem pociągów odwołały na razie w poniedziałek Przewozy Regionalne w woj. śląskim. To pociągi kursujące na trasach między Katowicami, a Kozłowem lub Kielcami, Katowicami, a Bielskiem-Białą lub Zwardoniem oraz Katowicami, a Wodzisławiem Śląskim.

Poniedziałkowe odwołania pociągów to efekt braku obsady maszynistów PR, którzy w piątek zaczęli składać pracodawcy zwolnienia lekarskie. W niedzielę na zwolnieniach przebywały 43 osoby. W poniedziałek rano w związku z tą sytuacją zebrał się Regionalny Zespół Zarządzania Kryzysowego - powołany w piątek przez naczelnika Ekspozytury Zarządzania Ruchem Kolejowym w Sosnowcu.

DEON.PL POLECA
Chodzi o pociągi odjeżdżające: o godz. 5.15 z Kozłowa do Katowic, o 7.38 z Katowic do Kielc, o 8.00 z Bielska-Białej do Katowic, o 8.15 z Katowic do Wodzisławia Śląskiego, o 11.35 z Wodzisławia Śląskiego do Katowic, o 11.37 ze Zwardonia do Katowic, o 13.08 z Katowic do Zwardonia oraz o 22.46 z Katowic do Bielska-Białej.

Fajkis przekazała również, że tego dnia pociągi Przewozów Regionalnych na trasie Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko prowadziło będzie pięciu maszynistów wypożyczonych przez należącą do samorządu woj. śląskiego spółkę Koleje Śląskie. W piątek, sobotę i niedzielę Koleje Śląskie jeździły na tej trasie własnymi pociągami, łącznie uruchamiając w te dni 82 kursy.

DEON.PL POLECA

Na razie nie ma pewności czy liczba odwołanych pociągów w poniedziałek nie ulegnie zmianie, np. wskutek dostarczenia zwolnień przez kolejnych maszynistów. O aktualne informacje na temat kursowania pociągów podróżni mogą pytać pod numerami telefonów: 782 554 681 i 782 554 440.

Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz argumentował brak płatności na rzecz PR faktem, że zakończona w połowie roku ostatnia umowa okresowa na przewozy nie została ani rozliczona, ani aneksowana. Mimo to samorząd w pierwszych dniach października przelał PR pewną transzę należności, które z takiej umowy wynikałyby (ok. 10 mln zł).

W piątek marszałek przelał kolejną transzę (ok. 11 mln zł) wyrażając przy tym nadzieję, że umożliwi to wypłatę zaległych wynagrodzeń. W reakcji zarząd PR zdecydował o wypłacie połowy zaległego wynagrodzenia za wrzesień wszystkim pracownikom śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych. Przelewy mają być dokonywane od poniedziałku.

W czerwcu zarząd woj. śląskiego zdecydował o powierzeniu swojej spółce Koleje Śląskie wszystkich przewozów kolejowych w regionie; Przewozy Regionalne mają tam jeździć tylko do grudniowej zmiany rozkładu jazdy. W reakcji zarząd PR poinformował o likwidacji w tym terminie swojego śląskiego zakładu i zwolnieniu większości z 1874 pracujących tam wówczas osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewozy Regionalne odwołują osiem pociągów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.