Przez tydzień była najstarszą pianistką świata. Pogrzeb Polki odbędzie się w piątek

Przez tydzień była najstarszą pianistką świata. Pogrzeb Polki odbędzie się w piątek
Fot. Depositphotos.com

W piątek odbędzie pogrzeb 111-letniej Wandy Szajowskiej. Najstarsza Polka, i prawdopodobnie najstarsza pianistka świata, zostanie pochowana na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Zgodnie z informacjami na nekrologu najstarszej Polki Wandy Szajowskiej msza żałobna odbędzie się w piątek o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim, potem nastąpi odprowadzenie zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Według źródeł PAP w ostatnim pożegnaniu wezmą udział przedstawiciele rządu.

DEON.PL POLECA
Wanda Szajowska zmarła 26 sierpnia w swoim domu na krakowskim Salwatorze. Miała 111 lat. Przez tydzień, po śmierci 116-letniej Tekli Juniewicz, była najstarszą Polką.

Szajowska była prawdopodobnie najstarszą aktywną pianistką na świecie. Cieszyła się ogólnie dobrym zdrowiem.

"Małopolska straciła serdeczną i ciepłą osobę, która przez 111 lat swojego życia pokazywała nam, że poprzez piękno muzyki można wyrażać głęboką miłość do Ojczyzny" – napisał w kondolencjach wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wanda Szajowska, z domu Zarzycka, urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie, gdzie ukończyła konserwatorium państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu. Po II wojnie światowej przyjechała do Krakowa, z którym związała się na stałe. Przywiozła ze sobą fortepian, na którym nadal grała. Tu uczyła się m.in. historii sztuki. Była nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, które działało w Krakowie od 1946 r., założone przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową. Jednym z absolwentów Studium jest maestro Antoni Wit.

Pianistka była odznaczona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Przez tydzień była najstarszą pianistką świata. Pogrzeb Polki odbędzie się w piątek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.