PSL chce unieważnienia rozporządzenie Gowina

PSL chce unieważnienia rozporządzenie Gowina
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Wicepremier Waldemar Pawlak zwróci się do Rady Ministrów o cofnięcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. reorganizacji 79 małych sądów rejonowych - poinformował we wtorek szef klubu Stronnictwa Jan Bury.

Rzeczniczka ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała we wtorek PAP, że reforma sądownictwa była przygotowywana przez lata, także przez poprzedników ministra Jarosława Gowina.

- Reforma jest dobrze przygotowana. Mamy pewność, że poprawi funkcjonowanie sądów. Jeżeli przedstawiciel PSL zwróci się o unieważnienie rozporządzenia, to decyzję będzie podejmował premier. Minister sprawiedliwości podporządkuje się każdej decyzji premiera - oświadczyła.

Zgodnie z podpisanym w piątek przez Gowina rozporządzeniem 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

- Myślę, że w ciągu najbliższego tygodnia, czy dwóch pan premier Pawlak poprosi Radę Ministrów, żeby to rozporządzenie cofnęła, bo Rada Ministrów ma takie uprawienia - powiedział dziennikarzom we wtorek w Sejmie Bury.

DEON.PL POLECA

Szef klubu PO Rafał Grupiński, z którym Bury występował po spotkaniu kierownictw obu klubów, mówił, że wyrażał swoje krytyczne zdanie wobec "nieco pospiesznej decyzji" Gowina. - Uważam - i taki jest myślę nie tylko mój pogląd w PO - że należało poczekać do rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny - ocenił Grupiński.

Ludowcy, a także środowiska prawniczo-sędziowskie od wielu miesięcy protestują przeciw reformie ministra sprawiedliwości. Na początku września Stronnictwo złożyło w Sejmie obywatelski projekt, który enumeratywnie wymienia wszystkie sądy rejonowe w Polsce i tym samym uniemożliwia ich reorganizację przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły też wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PSL chce unieważnienia rozporządzenie Gowina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.