Ratownicy apelują o ostrożność nad wodą

Ratownicy apelują o ostrożność nad wodą
(fot. Jeff_Werner / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

W pierwszym tygodniu maja utonęło kilka osób - poinformowała policja. Ratownicy WOPR apelują, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. MSW ogłosiło konkurs "Niezatapialni" na najlepszy film dot. bezpiecznych wakacji nad wodą.

W okresie wiosenno-letnim ruszają liczne akcje profilaktyczne i społeczne, m.in. współorganizowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe kampania "Pływam bez promili". Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy o niebezpieczeństwach, jakie wiążą się z kąpielą, pływaniem i uprawianiem sportów wodnych po wypiciu alkoholu. W nadmorskich kurortach, a także w miejscowościach położonych nad jeziorami i rzekami w całej Polsce rozwieszonych zostanie kilka tysięcy plakatów informujących o zagrożeniach.
"Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowania swoich możliwości w wodzie lub utraty sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie" - przestrzega w rozmowie z PAP prezes WOPR Jerzy Telak.
Ratownicy apelują też o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Należy także zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania - m.in. łodzie, kajaki: czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a w wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.
WOPR radzi, aby - gdy widzimy, że ktoś tonie - w pierwszej kolejności wezwać pomoc, dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 lub 601 100 100, a następnie ruszyć z pomocą. O ile to możliwe, powinno się udzielić pomocy, nie wchodząc do wody, np. podać gałąź czy rzucić linę. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.plywambezpromili.org.pl.
Jak informuje policja, w pierwszym tygodniu maja utonęło siedem osób. Jak co roku MSW dołącza się do apeli służb ratowniczych o zachowanie szczególnej ostrożności nad wodą. W ramach akcji profilaktycznych resort przygotował konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na najlepszy materiał filmowy dotyczący bezpiecznych wakacji nad wodą.
"Celem akcji +Niezatapialni+ jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, szczególnie młodych osób, w zakresie właściwego zachowania w obszarze kąpielisk oraz zachęcenie do korzystania z miejsc przeznaczonych do tego typu wypoczynku" - powiedział PAP rzecznik MSW Paweł Majcher.
Nagrania, którego motywem przewodnim ma być bezpieczny wypoczynek nad wodą, nie mogą przekraczać 40 sekund. Zwycięzców wyłoni komisja konkursowa składająca się z ekspertów z MSW, policjantów, strażaków i ratowników wodnych. Najlepsze prace zostaną uhonorowane, a placówki oświatowe, z których spoty pochodzą, otrzymają nagrody pieniężne do 5 tys. zł. Zwycięskie spoty będą promowane również w mediach. Termin składania prac upływa 23 maja. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi do 30 maja a wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu.
Z danych MSW wynika, że w 2013 roku 709 osób utonęło, to blisko o jedna trzecią więcej niż rok wcześniej, kiedy utonęło 449.
Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego należy około 85 tys. członków, w tym zdecydowana większość to ratownicy. W ciągu ponad 50-letniej działalności WOPR przeszkolonych zostało ponad 350 tys. ratowników. Powstałe w 1962 roku WOPR przejęło wszystkie sprawy związane z ratownictwem wodnym od Polskiego Związku Pływackiego. Nazwa WOPR była użyta pięć lat wcześniej. W 1957 roku w Augustowie powstała drużyna, która przyjęła nazwę Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 
Obecnie WOPR zajmuje się przede wszystkim naborem i szkoleniem ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z naturalnych kąpielisk oraz pływalni. Co roku członkowie WOPR organizują szkoły nauki pływania dla młodzieży, prowadzą prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz wczasowiczów dotyczące bezpieczeństwa na wodzie. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ratownicy apelują o ostrożność nad wodą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.