"Reforma edukacji została bardzo dobrze przygotowana"

"Reforma edukacji została bardzo dobrze przygotowana"
(fot. PAP / Wojciech Pacewicz)
PAP / ml

Premier Beata Szydło powiedziała w środę w TV Trwam, że reforma edukacji została bardzo dobrze przygotowana, a jej celem jest zabezpieczenie pracy dla nauczycieli, ze względu m.in. na niż demograficzny.

"Pani minister (Anna) Zalewska przygotowała bardzo dobrze tę reformę (...) Chcemy, żeby szkoła nie tylko uczyła, ale również wychowywała, więc potrzebna jest również i zmiana podstawy programowej" - podkreśliła Beata Szydło. Jak przypomniała, wprowadzenie zmian w edukacji było jednym ze zobowiązań wyborczych PiS.
Szefowa rządu zauważyła, że reforma oświaty została poprzedzona wieloma konsultacjami, m.in. z ekspertami, które trwały blisko rok. Przyznała, że przygotowywane zmiany budzą niepokoje. "Ale my między innymi po to robimy te reformy, żeby właśnie zabezpieczyć pracę dla nauczycieli. (...) Nauczyciel ma mieć godną pracę, tzn. ma mieć godne wynagrodzenie za swoją pracę, ale też nauczyciel musi być dobrze do tej pracy przygotowany. Bo to, jaka będzie szkoła, dużo będzie zależało od nauczycieli" - przekonywała Beata Szydło.
Premier zwróciła uwagę na niż demograficzny. "I te zmiany muszą nastąpić, bo dzisiaj, jeżeli nauczyciele nie znajdują zatrudnienia, to głównie dlatego, że po prostu nie ma dzieci" - zaznaczyła szefowa rządu.
Beata Szydło dodała, że zmiany w edukacji to część "kompleksowego programu" PiS. "Z jednej strony mamy program Rodzina 500 Plus, czyli program, który ma również być taką zachętą demograficzną. Dzisiaj ogłosiliśmy Mieszkanie Plus. Mamy nadzieję, że dzieci będzie się rodziło w Polsce więcej. Z tym również wiąże się zmiana w systemie edukacji, bo musimy odpowiedzieć na to wyzwanie braku w tej chwili odpowiedniej ilości uczniów - mówiła. - To jest więc również jeden z tych powodów, dla których ta reforma musi być przeprowadzona".
Zdaniem premier, akceptacja dla zmian w edukacji jest bardzo duża. "Ale oczywiście jest grupa, która wyraża niepokoje i będziemy z tymi osobami chcieli się spotykać, rozmawiać" - zadeklarowała Szydło. Przypomniała, że szefowa MEN na poniedziałek zaprosiła na rozmowy przedstawicieli związków zawodowych. "Wszystkie wątpliwości można rozwiać i naprawić, jeżeli są jeszcze jakieś luki w tych naszych propozycjach teraz na etapie przygotowywania tego prawa" - podkreśliła.
W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.). Zgodnie z propozycją MEN od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.
W poniedziałek, z inicjatywy ZNP, w całej Polsce trwały protesty przeciw zmianom w oświacie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Reforma edukacji została bardzo dobrze przygotowana"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.