Rekonstrukcja powstania na wrocławskim Rynku

Rekonstrukcja powstania na wrocławskim Rynku
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP / kn

Licznie zgromadzeni wrocławianie obejrzeli na Rynku rekonstrukcję epizodów z powstania warszawskiego, w tym m.in. ślub pary powstańczej i atak oddziału Dirlewangera. W niedzielnej inscenizacji wzięło udział ok. 200 aktorów, statystów i kaskaderów z całej Polski.

Podczas multimedialnego spektaklu opatrzonego historycznym komentarzem "na żywo", widzowie mogli zobaczyć nie tylko jak wyglądały powstańcze walki, ale również codzienne życie mieszkańców stolicy z tamtego okresu. Dramatyzmu przedstawianym wydarzeniom dodawały liczne i bardzo głośne wybuchy i strzały, przygotowane przez profesjonalnych pirotechników.
Atrakcją rekonstrukcji były pojazdy historyczne z okresu powstania warszawskiego, takie jak działa samobieżne, pojazd opancerzony, motor gąsienicowy, stare motocykle czy działo przeciwpancerne.
Spektakl pokazał zarówno próby ocalenia przez powstańców okruchów normalnego życia w trakcie walk w Warszawie, jak też najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas powstania warszawskiego. Przedstawiony został m.in. ślub pary powstańczej odbywający się między bombardowaniami, wątek tragedii z 13 sierpnia 1944 roku, kiedy eksplozja ładunku wybuchowego na warszawskiej staromiejskiej ulicy Kilińskiego spowodowała śmierć co najmniej 300 polskich żołnierzy i cywili, a także atak oddziału Dirlewangera, 69. batalionu kozackiego oraz pododdziałów wschodnio-muzułmańskiego pułku SS.
Jak powiedziała PAP Dominika Arendt-Wittchen z Inicjatywy Historycznej, w tym roku rekonstrukcja została zorganizowana po raz piąty. Według niej takie przedstawienia są doskonałą okazją do poznania ważnego momentu polskiej historii, zwłaszcza dla osób, które nie interesują się tym na co dzień.
"Niestety w ciągu najbliższych lat raczej nie powtórzymy takiego przedsięwzięcia. Zorganizowanie takiej rekonstrukcji to dość kosztowna sprawa. Tymczasem całość środków potrzebnych na ten cel pochodziła od sponsorów" - dodała Arendt-Wittchen.
Organizatorami przedstawienia byli stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau.
Powstanie warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r. miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rekonstrukcja powstania na wrocławskim Rynku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.