Rezultaty członkostwa w UE w Rzeszowie

Rezultaty członkostwa w UE w Rzeszowie
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
PAP / ptsj

Prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w niedzielę w Rzeszowie nowy węzeł drogowy, mówił, że ta inwestycja to dowód na to, że współpraca i umiejętne wykorzystanie szans, które wynikają m.in. z członkostwa w UE dają dobre rezultaty.

Prezydent w stolicy Podkarpacia wziął udział w oddaniu do użytku węzła al. Wolności - ul. Warszawska. Potem spotkał się z mieszkańcami, gdzie m.in. proponował, by Rzeszów uczcił pamięć Tadeusza Mazowieckiego.

"Rzeszowska inwestycja to dowód na to, że współpraca i umiejętne wykorzystanie szans, które wynikają m.in. z członkostwa w UE dają dobre rezultaty - podkreślał prezydent, biorąc udział w otwarciu drogi. - Rzeszów z tego, co wiem i pamiętam, jest jednym z najlepszych miast, które chyba najlepiej wykorzystują członkostwo Polski w UE, pod względem wykorzystanych ilości środków europejskich, co widać w całym Rzeszowie, i w tym miejscu szczególnie" - dodał.

Chwalił samorząd Rzeszowa także m.in. za to, że stolica Podkarpacia jest jednym z nielicznych miast, w którym przybywa mieszkańców. "Z tego co wiem, Rzeszów należy do tej kategorii miast, w której ludności przybywa, a tak już jest, że ludzie głosują nogami, idą tam, gdzie jest dobrze. Tam się przenoszą, tam chcą mieć dzieci, żyć i funkcjonować. Jestem przekonany, że to, że w Rzeszowie przybywa mieszkańców, a nie ubywa, jak w większości miast, to jest wielki dowód na to, że macie państwo przed sobą równie dobrą perspektywę" - mówił.

Komorowski dodał, że tego rodzaje uroczystości, jak oddanie dróg, szkół i mostów w okresie przedwyborczym nabierają szczególnego charakteru. "Ale z drugiej strony to jest zawsze okazja pokazania dorobku tego, co się zrobiło, zabiegając w sposób uczciwy o głosy wyborców. Idą wybory samorządowe, tak to jest ten moment szczególny, kiedy można i należy pokazać to, co się zrobiło zabiegając o poparcie obywateli" - mówił.

Potem prezydent w rzeszowskim ratuszu spotkał się ze społecznością lokalną. "To jest miłe słyszeć taki swoisty raport z całej wielkiej pracy trwającej przez 25 lat na zagospodarowanie polskiej wolności" - mówił. Jego zdaniem, obecnie trwa niebywały okres w historii Polski. "Widać, że są takie miejsca w Polsce, które tę szansę daną od historii, daną od Pana Boga wykorzystały znakomicie. Myślę, że Rzeszów jest takim miejscem" - mówił prezydent w ratuszu.

Zwrócił uwagę, że Rzeszów rozwija się znakomicie, bo "w jakiejś mierze konsumuje utratę przez Polskę Lwowa". "W tej części (Polski - PAP) brakowało wielkiego miasta i Rzeszów tę szansę natury historycznej widać, że potrafi uchwycić w porę i wykorzystać. (…) Jestem przekonany, że w dalszej perspektywie Rzeszów będzie rósł na poważną metropolię. To będzie wielkie miasto z wielkimi szansami" - podkreślił.

W trakcie przemówienia w ratuszu przypomniał, że dzisiaj są imienny Tadeusza, "także pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego i pana prezydenta (Rzeszowa -PAP) Tadeusza Ferenca". "Św. Tadeusz, Juda Tadeusz był zawsze specjalistą od spraw beznadziejnych, od spraw trudnych (...). Zawsze myślałem o Tadeuszu Mazowieckim, że właśnie w kompletnie beznadziejnej sytuacji znalazł siłę ducha, znalazł w sobie odwagę, determinację, aby tę nieszczęsną bryłę, którą było zbankrutowane państwo pchnąć na dobrą drogę" - mówił Komorowski.

Zaproponował, żeby Rzeszów, może - jak zaznaczył - prezydent Tadeusz Ferenc, uczcił pamięć Tadeusza Mazowieckiego". "Może któryś z tych wielkich zamysłów, które będą finalizowane mogłyby nosić jego imię i przypominać wszystkim nie tylko zasługi Tadeusza Mazowieckiego, który jest człowiekiem poza wszelką kontrowersją polityczną, ale żeby przypominać to, że właśnie w sytuacjach beznadziejnych czasami umiejętności konkretnego człowieka są nie mniej ważne niż wszystkie okoliczności zewnętrzne, niż wszystkie pieniądze" - powiedział prezydent Komorowski.

Przebudowa węzła al. Wyzwolenia - ul. Warszawska, który otwierał prezydent Komorowski kosztowała ponad 62 mln zł. Węzeł ten łączy drogi dojazdowe do Rzeszowa z kierunku Warszawy, Lublina i Krakowa. W ramach przebudowy wybudowany został m.in. nowy wiaduktu drogowy w ciągu ul. Warszawskiej, a sama ulica zyskała dodatkowy pas ruchu.

Rozbudowa węzła Wyzwolenia - Warszawska to część programu rozwoju transportu publicznego, który realizują władze Rzeszowa. W jego ramach zakupiono już m.in. 80 nowych autobusów dla miejskiej komunikacji. Program zakłada również m.in. remont przystanków komunikacji miejskiej, na których zamontowane zastaną tablice świetlne, które będą informować o nadjeżdżających autobusach. Pasażerowie dowiedzą się również o połączeniach i możliwościach przesiadek.

Inwestycje, które przewiduje projekt "Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic", warte są ponad 415 mln zł. Przeszło 311 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rezultaty członkostwa w UE w Rzeszowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.