"Rolą Ambasadora jest szukanie porozumienia"
Ambasador jest u nas gościem; nie jest od tego, by antagonizować, lecz by budować dobry wizerunek Rosji w Polsce - tak rzecznik rządu Cezary Tomczyk odniósł się do wypowiedzi ambasadora Rosji, który w telewizyjnym wywiadzie mówił m.in., że stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 roku.
- Dyplomacja ma bardzo jasne możliwości w stosunku do ambasadora, to on jest u nas gościem (...) on nie jest od tego, żeby antagonizować mniejszość, czy antagonizować społeczeństwo w Polsce, jest od tego, żeby budować dobry wizerunek Rosji w Polsce, a to mu się ewidentnie nie udaje - mówił w niedzielę w TVN24 Tomczyk.
Rzecznik rządu pytany o to, czy jest możliwe ewentualne odwołanie ambasadora, odpowiedział: - Jeżeli chodzi o polską dyplomację to tu sprawa jest dosyć jasna - ambasador rosyjski został wezwany na dywanik do MSZ, będzie musiał się z tego wytłumaczyć. Kroki, które przewiduje dyplomacja są bardzo jasne: aż zaczynając od noty protestacyjnej, a kończąc na wydaleniu. Te decyzje będzie podejmował MSZ.
- Słowa ambasadora to dla każdego z nas tak, jakby dostać w twarz - mówił Tomczyk.
W piątek wieczorem w wywiadzie dla TVN24 ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew mówił m.in., że stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 roku i nie jest to wina Rosji, lecz wybór strony polskiej, która zamroziła kontakty polityczne, ale i kulturalne.
Na te słowa zareagował minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który w sobotę poinformował, że ambasador został wezwany na poniedziałek do MSZ. - Podjąłem decyzję, że ambasador rosyjski zostanie w poniedziałek wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, żeby tę sprawę przedstawiciel MSZ wyjaśnił mu w rozmowie - powiedział Schetyna.
Oświadczenie w tej sprawie wydało polskie MSZ, w którym napisano: "Rolą Ambasadora jest szukanie porozumienia, budowanie zaufania i poprawa stosunków z krajem akredytacji. Z niepokojem i ubolewaniem stwierdzamy, że słowa Ambasadora FR temu nie służą".
W oświadczeniu tym uznało również przedstawione przez Andriejewa oceny za szkodliwe dla stosunków polsko-rosyjskich, ponieważ podważają one dorobek pracy wspólnej instytucji, jaką jest Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, a także przeczą rzetelnym opracowaniom historycznym, np. publikacji "Białe plamy, czarne plamy", która jest próbą wspólnego spojrzenia na polsko-rosyjską historię XX w., w tym również czas II wojny światowej.
Skomentuj artykuł