Ławrow: Rosja i USA będą szukać kompromisu w sprawie Syrii

Ławrow: Rosja i USA będą szukać kompromisu w sprawie Syrii
(fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)
PAP / kw

Moskwa i Waszyngton będą kontynuować rozmowy by znaleźć kompromis w sprawie wojny w Syrii i walki z Państwem Islamskim (IS) - oświadczył we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow po spotkaniu prezydentów USA i Rosji Baracka Obamy i Władimira Putina.

"Nie porozumieliśmy się co do konkretnych etapów", ale Obama i Putin "zgodzili się kontynuować współpracę" - powiedział Ławrow w wywiadzie udzielonym anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT.

Odbędą się "rozmowy między ministerstwami obrony, ministerstwami spraw zagranicznych", by "nasz wspólny cel (...), czyli zniszczenie organizacji Państwo Islamskie, stał się bardziej realny" - dodał.

"Wszyscy, którzy mierzą się z IS, którzy nienawidzą IS, muszą koordynować swe działania" - ocenił Ławrow, wykluczając jednak możliwość stworzenia "klasycznej koalicji" ze "wspólnym dowództwem". "To nierealistyczne. Prezydent Putin wyraźnie to podkreślił" - oświadczył.

"Myślę, że prezydent Obama zrozumiał to, co powiedział pan Putin" - dodał. "Jednak działania na lądzie powinny być skoordynowane, podobnie jak naloty" - powiedział Ławrow.

Dowodzona przez USA "koalicja prowadzi tylko ataki z powietrza, podczas gdy w terenie są wojska Syrii i Iraku oraz grupy kurdyjskie, które walczą z IS, Frontem Al-Nusra i innymi" - argumentował Ławrow.

Moskwa, która w poniedziałek wyraziła poparcie dla reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, dotychczas krytykowała amerykańskie naloty na cele IS bez zgody Damaszku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował we wtorek, że w koordynacji działań krajów walczących z dżihadystami pomóc może powstające w Bagdadzie centrum wymiany informacji. Danymi dzielić się tam mają Irak, Rosja, Syria i Iran.

Według Pieskowa podczas poniedziałkowego spotkania Obamy z Putinem obaj przywódcy omówili wymianę informacji w sprawie wojny w Syrii.

W poniedziałek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Putin opowiedział się za powołaniem szerokiej koalicji antyterrorystycznej do walki z dżihadystami w Syrii i Iraku i ocenił, że brak współpracy z obecnym rządem w Damaszku jest olbrzymim błędem. Jego zdaniem jedynie wojska prezydenta Asada i siły Kurdów zwalczają obecnie siły IS w Syrii.

Obama stwierdził, że Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy z każdym krajem, w tym Rosją i Iranem, by rozstrzygnąć konflikt w Syrii. Rosja i Iran to najważniejsi polityczno-wojskowi sojusznicy obecnego reżimu w Damaszku.

Jednak w przeciwieństwie do Putina Obama podkreślił, że zaangażowanie w konflikt nie może oznaczać poparcia dla Asada i chęci przywrócenia status quo sprzed wojny domowej. Przypomniał, że to prezydent Syrii eskalował konflikt, reagując użyciem siły na pokojowe protesty Syryjczyków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ławrow: Rosja i USA będą szukać kompromisu w sprawie Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.