Oskarżają Asada za zbrodnie przeciwko ludzkości

Oskarżają Asada za zbrodnie przeciwko ludzkości
(fot. Groundhopping Merseburg / (CC BY-NC 2.0) / flickr.com)
AFP / PAP / slo

Na wniosek francuskiego MSZ, paryska prokuratura wszczęła 15 września śledztwo przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi pod zarzutem popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości - podała w środę AFP.

Dochodzenie opiera się przede wszystkim na zeznaniach byłego fotografa syryjskiej żandarmerii wojskowej, znanego pod pseudonimem Cesar, który zdezerterował z Syrii w 2013 roku, zabierając ze sobą 55 tys. zdjęć torturowanych na śmierć albo zagłodzonych ofiar reżimu Asada.

"W obliczu tych zbrodni, które obrażają ludzkie sumienie, tego biurokratycznego horroru, w obliczu tej negacji człowieczeństwa, naszym obowiązkiem jest działać przeciwko bezkarności tych morderców" - napisał szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius w oświadczeniu przesłanym AFP.

Jego zdaniem, dokumentacja zebrana przez Cesara świadczy o niewyobrażalnym okrucieństwie, którego siły Asada dopuszczały się w Syrii regularnie i bezlitośnie.

Część zdjęć Cesara została pokazana w marcu 2014 roku w paryskim Instytucie Świata Arabskiego.

Kryzys syryjski, który stał się kolejną płaszczyzną konfrontacji między USA i Rosją, zdominował obecną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Oskarżają Asada za zbrodnie przeciwko ludzkości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.