Rośnie przemyt na granicy z Litwą

Rośnie przemyt na granicy z Litwą
(fot. sludgegulper / Foter / CC BY-SA)
PAP / rj

Znowu rośnie przemyt papierosów na zachód Europy przez granicę polsko-litewską, czyli wewnętrzną granicę unijną - wynika z danych Izby Celnej w Białymstoku. Od początku roku podlascy celnicy zatrzymali tam prawie tyle kontrabandy papierosów, ile w całym 2014.

W ubiegłym roku celnicy z województwa podlaskiego udaremnili w regionie przemyt 2,3 mln paczek papierosów, z czego ok. 1,5 mln paczek były to próby przemytu przez wewnętrzną granicę unijną z Litwą.

Podsumowując tamten rok w swojej pracy oceniali, że przemytnicy ze wschodniej Europy coraz częściej wybierają drogę morską, próbując przemycać papierosy w kontenerach do portów w zachodniej Europie. Powodem miało być uszczelnienie polsko-litewskiej granicy (choć nie ma tam kontroli paszportowo-celnych, w pobliżu granicy działają tzw. grupy mobilne nie tylko celników, ale także Straży Granicznej i policja - PAP) i restrykcyjna polityka kryminalna wobec osób zatrzymywanych podczas prób przemytu.

Od początku 2015 roku w statystykach celników widać jednak wzrost przemytu z Litwy. Jak poinformował PAP rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki, od początku 2015 roku zatrzymali oni na tym odcinku granicy już 1,35 mln paczek papierosów; w sumie w całym województwie 1,75 mln paczek.

We wtorek Izba Celna w Białymstoku poinformowała o zatrzymaniu koło Budziska ponad 440 tys. paczek w ciężarówce z Łotwy, w której miał być transport poduszek do Czech. To największy w tym roku udaremniony przez celników przemyt papierosów w Podlaskiem. Szacunkowa wartość rynkowa kontrabandy, to prawie 5 mln zł.

Celnicy przypominają, że przemyt papierosów przez granicę z Litwą charakteryzuje się tym, iż są to przeważnie duże transporty. W lutym zatrzymali transport 275 tys. paczek papierosów przewożonych zamiast mebli, w marcu - 185 tys. ukrytych w przewożonym przęśle mostu.

W sumie na przemycie i handlu nielegalnymi papierosami podlascy celnicy zatrzymali w tym roku ponad 2750 osób. W całym 2014 - ponad 7,5 tys. osób. Przemycane przez Polskę z Litwy papierosy najczęściej trafiają do Wielkiej Brytanii, bo tam można na nich najwięcej zarobić.

Nieco inny charakter ma przemyt papierosów przez granicę z Białorusią, gdzie na przejściach granicznych są kontrole paszportowe i celne. Tu najczęściej przemycane są niewielkie ilości towaru, np. ukryte w skrytkach samochodów osobowych. Dopiero w Polsce są skupowane, przechowywane i w większych transportach przewożone w kierunku zachodnim.

Straż Graniczna notowała tu też próby przemytu nie tylko przez drogowe przejścia graniczne, ale także poprzez wyrzucanie ładunku papierosów z pociągów jadących z Grodna do Kuźnicy, na odcinku od granicy do Kuźnicy. Np. w lutym udaremnili tam próbę jednorazowego przemytu 33 tys. paczek papierosów, zapakowanych w ponad 60 pudłach wyrzuconych z pociągu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rośnie przemyt na granicy z Litwą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.