Rostowski zadowolony z ustaleń Rady Ecofin

Rostowski zadowolony z ustaleń Rady Ecofin
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh

Ustalenia Rady Ecofin w sprawie wspólnego nadzoru bankowego (SSM) zakończyły się sukcesem, dwa główne postulaty Polski zostały zaakceptowane - poinformował w czwartek w komunikacie minister finansów Jacek Rostowski.

"Po pierwsze, zagwarantowano takie zapisy dotyczące głosowań w europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA), dzięki którym państwa, które nie wejdą do wspólnego nadzoru, będą miały taki sam wpływ na podejmowane decyzje, jak kraje strefy euro (zasada podwójnej większości). Daje to tym krajom możliwość komfortowego pozostania poza systemem SSM" - wskazał minister finansów.
"Po drugie, zapewniono bezpieczeństwo i maksymalne, prawnie dopuszczalne, równe traktowanie krajów spoza strefy euro, które zdecydowałyby się na przystąpienie do wspólnego nadzoru bankowego, względem krajów ze strefy euro, które są zobowiązane utworzyć ten wspólny nadzór" - dodał.
Ministrowie finansów krajów UE (tzw. Rada Ecofin) porozumieli się w czwartek na ranem, po 14 godzinach negocjacji, w kwestii utworzenia centralnego europejskiego nadzoru bankowego. Nadzór ma osiągnąć pełną zdolność do działania 1 marca 2014 roku.
Ulokowany w Europejskim Banku Centralnym (EBC) nadzór ma bezpośrednio kontrolować tylko te banki, których aktywa przekraczają 30 mld euro. EBC ma jednak mieć w razie konieczności prawo do interwencji wobec wszystkich 6 tys. banków na obszarze eurolandu. Wcześniej drogę do porozumienia utorowały Niemcy i Francja dzięki wspólnemu kompromisowemu stanowisku w sprawie liczby banków podlegających kontroli oraz ścisłemu oddzieleniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej od nadzoru bankowego ulokowanego w EBC.
W ostatnich godzinach negocjacji punktem spornym była kwestia udziału krajów spoza strefy euro, które chcą uczestniczyć w nadzorze oraz przyszła rola istniejącej już europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA). Ministrowie finansów osiągnęli kompromis, przewidujący, że EBA nie będzie mogła podejmować decyzji bez poparcia krajów, które nie należą do nadzoru EBC.
"Ustalenia Ecofinu w sprawie podejmowania decyzji w EBA to dobry punkt wyjścia dla dzisiejszego szczytu" - napisał na Twitterze minister ds. europejskich Piotr Serafin w czwartek rano.
EBA to unijny urząd nadzoru bankowego. W negocjacjach państwa spoza strefy euro, zwłaszcza Wielka Brytania, zabiegały o to, by uniknąć zdominowania przez kraje eurolandu, które będą je mogły przegłosować. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rostowski zadowolony z ustaleń Rady Ecofin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.