Rosyjscy śledczy przyjadą do Polski

Rosyjscy śledczy przyjadą do Polski
Markin przekazał, że wezmą oni udział w przesłuchiwaniu osób, odpowiedzialnych za organizację lotu delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim (fot. 第③ª类视觉 / flickr.com)
Jerzy Malczyk / PAP / slo

Rosyjscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, będą uczestniczyć w czynnościach procesowych w Polsce od 16 do 30 kwietnia - poinformował w piątek rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin.

Markin przekazał, że wezmą oni udział w przesłuchiwaniu urzędników, odpowiedzialnych za organizację lotu delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim, a także wojskowych, którzy odpowiadali za przygotowanie samolotu i załogi, jak również za start maszyny z Warszawy.

- Zgodnie z wnioskiem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o pomoc prawną, w dniach 16-30 kwietnia 2011 roku w Polsce planuje się przeprowadzić szereg niezbędnych czynności śledczych z udziałem rosyjskich śledczych - podał przedstawiciel Komitetu Śledczego FR.

- Śledczy Komitetu Śledczego Rosji przy udziale polskich prokuratorów planują przesłuchać urzędników, odpowiedzialnych za organizację i przygotowanie lotu o szczególnym znaczeniu - celem przewiezienia 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska delegacji pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego - a także wojskowych, którzy odpowiadali za przygotowanie samolotu i załogi, jak również za start statku powietrznego z lotniska w Warszawie - zakomunikował Markin.

Według rzecznika Komitetu Śledczego FR, czynności te mają m.in. pomóc w ustaleniu takich okoliczności jak wyszkolenie dowódcy samolotu i pozostałych członków załogi oraz zakres przekazanych im informacji niezbędnych do startu z Warszawy i lądowania w Smoleńsku.

- Zgodnie z planem wspólnych prac, w obecności rosyjskich śledczych w toku przesłuchań powinny być ustalone okoliczności ważne dla określenia prawdy w tej sprawie, w tym dotyczące wyszkolenia dowódcy statku powietrznego i pozostałych członków załogi oraz zakresu przekazanych im aktualnych informacji niezbędnych do startu z Warszawy i lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, a także aktów normatywnych i innych dokumentów, jakimi w czasie lotu nad terytorium Federacji Rosyjskiej i podczas lądowania na lotnisku lotnictwa państwowego Federacji Rosyjskiej kierowała się załoga polskiego samolotu Tu-154M - oznajmił Markin.

Poinformował też, że na podstawie rezultatów tych prac rosyjscy śledczy i polscy prokuratorzy nakreślą dalsze przedsięwzięcia śledcze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosyjscy śledczy przyjadą do Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.