Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w Tbilisi

Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w Tbilisi
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / kk

Od ceremonii powitania przez prezydenta Giorgiego Margwelaszwilego i jego małżonkę rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Gruzji. Rozmowy polskiego przywódcy z władzami w Tbilisi mają dotyczyć m.in. NATO.

"Jesteśmy dzisiaj w Gruzji, ponieważ bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Europy rozgrywa się m.in. w takich miejscach jak Gruzja. Wiemy, co wydarzyło się tutaj w 2008 roku (wojna gruzińsko-rosyjska) i jakie były dalsze konsekwencje tej polityki imperialnej (Moskwy), której przejawem była agresja na Gruzję" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, prezydent Duda podczas spotkań w Tbilisi omówi wyniki zeszłotygodniowego spotkania przywódców NATO w Brukseli.

Tematem będą także relacje dwustronne. Szczerski przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych od uzyskania przez Gruzję niepodległości po rozpadzie Związku Radzieckiego.

"Jest to przede wszystkim wizyta polityczna. Chodzi tutaj o bardzo wyraźny sygnał ze strony Polski, że Polska jest adwokatem otwartych drzwi do UE i NATO" - mówił Szczerski. Według niego Polska opowiada się za tym, by "Unia Europejska dla Gruzji miała bardzo konkretną ofertę, która ten kraj zbliży do członkostwa w UE". Jak dodał, NATO także powinno wspierać bezpieczeństwo Gruzji.

W Pałacu Prezydenckim w Tbilisi prezydenci najpierw odbędą rozmowę w cztery oczy, a potem odbędą się spotkania plenarne. Po rozmowach Duda i Margwelaszwili przyjmą wspólną deklarację, która ma być poświęcona m.in. zbliżeniu Gruzji z UE i integralności terytorialnej tego państwa.

Prezydent Duda spotka się we wtorek także z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidzem.

Andrzej Duda złoży też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Popiersie byłego prezydenta Polski zostało odsłonięte w gruzińskiej stolicy w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w 2012 roku. Pomnik stoi na placu imienia Lecha Kaczyńskiego, który z kolei położony jest w pobliżu ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Lech Kaczyński to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dla Gruzinów polskich postaci, pamiętają oni wsparcie, jakiego udzielił on Gruzji w czasie wojny z Rosją w 2008 roku.

Polska delegacja złoży kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji. We wtorek planowane jest także spotkanie z korpusem dyplomatycznym oraz przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych.

Polska para prezydencka będzie przebywać w Gruzji do środy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w Tbilisi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.